Strona głównaZdrowieJak alkohol wpływa na mózg

Jak alkohol wpływa na mózg

Alkohol zaburza pamięć i wywołuje silną chęć ponownego sięgnięcia po kolejny „napój wyskokowy". Co więcej, zmienia ekspresję genów związanych z układem nagrody, czyli obszaru mózgu, który zmienia zachowania tak, by maksymalizować odczuwanie przyjemności. W nowych badaniach uczonych z Brown University odkryto kolejne mechanizmy mające związek z uzależnieniem od alkoholu.
Jak alkohol wpływa na mózg [Fot. Dreamers - Fotolia.com]
Uczeni eksperymentowali na muszkach owocówkach. Autorzy obserwowali, jakie białka miały wpływ, poprzez działanie układu nagrody, na ukierunkowanie zachowania tak, by owady znajdowały alkohol. Okazało się, że jednym z nich jest białko biorące udział w rozwoju embrionalnym funkcji mózgu u ludzi i innych zwierząt.

Ustalono też, że działanie układu nagrody nie włączało ani nie wyłączało genu receptora dopaminy, co więcej, nie wpłynęło na ilość wytwarzanego białka - po prostu zmieniło wersję białkową. Układ ten wpływa też tworzenie pozytywnych lub negatywnych , a ponieważ łączy napoje wyskokowe z tymi przyjemnymi, bardzo trudno wyrwać się z .

Autorzy wskazują, że warto zrozumieć, dlaczego substancje uzależniające, będące przecież neurotoksynami, wpływają na pamięciowe aspekty działania obwodu nagrody. Wszystkie takie substancje, np. , opiaty, , metamfetamina dają wiele negatywnych skutków, dlaczego więc wydają się nam sprzyjające: dlaczego pamiętamy pozytywne aspekty ich zażywania, a nie te negatywne? - pytają uczeni.

Odpowiedź na to pozwoliłaby skuteczniej walczyć z uzależnieniami - jeszcze jej nie uzyskano w pełni, ale uczeni wskazują, że w przypadku aktywowania układ mnemoniki nagrody przez alkohol, normalny jego stan nie zostaje przywrócony, nawet po niewielkiej ilości trunków, wcześniej niż po kilkudziesieciu godzinach. Stąd trwałość takich zmian może wpływac na eksperesję genów i sprzyjać nałogom.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Neuron.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć