Strona głównaZdrowieJak alkohol niszczy mózg - już kilka piw tygodniowo wyrządza ci krzywdę

Jak alkohol niszczy mózg - już kilka piw tygodniowo wyrządza ci krzywdę

Wypijanie kilku piw tygodniowo nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Nawet umiarkowane picie alkoholu może uszkodzić mózg, ostrzegają oksfordzcy badacze.
Jak alkohol niszczy mózg - już kilka piw tygodniowo wyrządza ci krzywdę [Fot. gornist - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego w 30-letnim badaniu sprawdzili, jak picie oddziałuje na mózg. Okazało się, że napoje wyskokowe niszczą hipokamp, część mózgu, która odpowiada m. in. za .

W testach wzięło udział 550 ludzi, u których przez trzy dekady monitorowano tygodniowy poziom spożycia alkoholu. Jednocześnie, co jakiś czas, uczestników poddawano badaniu rezonansem magnetycznym, co pozwoliło na analizę zmian strukturalnych w mózgu.

Odkryto, że osoby, które piły umiarkowane ilości alkoholu, tj. 14 do 21 jednostek tygodniowo, były trzy razy bardziej narażone na osłabienie funkcji prawej strony hipokampa (poprzez zmniejszenie jej objętości) niż ci, którzy nie sięgali po żadne trunki. Ponieważ hipokam odpowiada m. in. za pamięć oraz umiejętności nawigacji przestrzennej, atrofia tego regionu stanowi jeden ze wskaźników .

Jedna jednostka alkoholu to dawka około 8 gramów etanolu. To mniej więcej tyle, ile znajduje się w małym (335 ml) 5-procentowym czy większej lampce (150 ml) 12-procentowego wina. Wyniki oznaczają zatem, że ludzie narażają się na zaburzenia pracy mózgu, już wówczas, gdy wypijają kilka piw w tygodniu.

Co istotne, im więcej alkoholu dane osoby wypijały, tym większe miały problemy z zachowaniem wszystkich funkcji mózgu na odpowiednim poziomie. Ludzie, którzy serwowali sobie kilkanaście piw w tygodniu, cechowali się o sześć razy wyższym prawdopodobieństwem atrofii hipokampa niż abstynenci.
Ustalono też, że większe ilości wypijanego alkoholu miały wpływ na obniżenie gęstości istoty białej w mózgu, której działanie ma związek z .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SIEDEM + SZEŚĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X