Strona głównaZdrowieJak aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko cukrzycy

Jak aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko cukrzycy

Więcej ćwiczeń zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i może znacznie osłabić globalny problem z tą chorobą.
Jak aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko cukrzycy [fot. mohamed Hassan z Pixabay]
Naukowcy odkryli, że wyższy poziom aktywności fizycznej w czasie wolnym, takiej jak , jogging czy bieganie, wiąże się z niższym ryzykiem u osób z grupy wysokiego ryzyka.

Zaobserwowano też korzyści zdrowotne wynikające z o niskiej intensywności - zatem także osoby starsze mogą robić coś dla poprawy zdrowia i zmniejszenia zagrożenia .

Przez niemal dwie dekady monitorowano styl życia prawie 45 tysięcy Chińczyków w wieku 20 - 80 lat, u których zdiagnozowano nieprawidłową glikemię na czczo, co jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym cukrzycy typu 2.

- Odkryliśmy, że wyższa aktywność fizyczna wiąże się z niższym prawdopodobieństwem cukrzycy. Około jednej piątej zaobserwowanych przypadków choroby, które się rozwinęły, można było uniknąć, gdyby osoby nieaktywne zawodowo stosowały zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization) poziomy wysiłku fizycznego.

- Ponad trzy czwarte dorosłych Chińczyków nie podejmuje wystarczającej aktywności fizycznej, aby zyskać korzyści zdrowotne. Nasze odkrycia podkreślają pilną potrzebę popularyzowania ćwiczeń jako strategii zapobiegania cukrzycy - mówi prof. Neil Thomas z University of Birmingham.

Obliczono, że w porównaniu z uczestnikami nieaktywnymi, ryzyko cukrzycy u osób deklarujących niewielką, umiarkowaną i dużą ilość ćwiczeń w czasie wolnym zmniejszyło się odpowiednio o 12, 20 i 25 proc., i to po uwzględnieniu pracy fizycznej i innych czynników.
Naukowcy odkryli, że 19,2 proc. przypadków , gdyby nieaktywni uczestnicy wykonywali tyle ćwiczeń, ile zaleca WHO.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy