Strona głównaZdrowieJak aktywność fizyczna pozwala uchronić się przed depresją

Jak aktywność fizyczna pozwala uchronić się przed depresją

Od dawna wiadomo, że regularny wysiłek fizyczny poprawia nastrój i osłabia objawy zaburzeń emocjonalnych, teraz dokładniej przyjrzano się oddziaływaniu treningów na zdrowie psychiczne.
Jak aktywność fizyczna pozwala uchronić się przed depresją [Fot. Rido - Fotolia.com]
Powszechne współcześnie problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak i nie tylko osłabiają jakość życia, ale też mogą zwiększać ryzyko wielu chorób fizycznych. Warto więc im zapobiegać i prowadzić styl życia sprzyjający dobremu nastrojowi, mówią eksperci i przypominają, że stany psychiczne daje się do pewnego stopnia regulować, np. za pomocą wysiłku fizycznego.

Badacze z University College London sprawdzili, czy wydolność krążeniowo-oddechowa wpływa na zdrowie psychiczne. Wskaźnik ten pozwala ocenić możliwości układu sercowo-naczyniowego i oddechowego do dostarczania tlenu do organizmu podczas ćwiczeń, przekłada się zatem na poziom .

Uczeni przeanalizowali kilkanaście badań dotyczących związku pomiędzy sprawnością układu sercowo-oddechowego i stanem psychicznym. We wszystkich testach, które wzięto pod uwagę, oceniano wydolność krążeniowo-oddechową oraz poziom objawów depresyjnych lub lękowych.

Jak ustalono, im niższa była wydolność sercowo-oddechowa, tym wyższe odnotowywano ryzyko wspomnianych zaburzeń zdrowia psychicznego. Dokładniej rzecz ujmując, niska i średnia wydolność miały związek z odpowiednio o 47 i 23 proc. większym prawdopodobieństwem zaburzeń zdrowia psychicznego, w porównaniu z wysokiej wydolności.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie na depresję cierpi około 300 milionów ludzi.

O badaniach napisano w magazynie Journal of Affective Disorders:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy