Strona głównaZdrowieJak aktywność fizyczna powstrzymuje rozwój Alzheimera

Jak aktywność fizyczna powstrzymuje rozwój Alzheimera

Jeśli chcesz opóźnić rozwój choroby Alzheimera, poświęcaj na wysiłek fizyczny 2,5 godziny tygodniowo, radzą uczeni z Washington University School of Medicine.
Jak aktywność fizyczna powstrzymuje rozwój Alzheimera
Amerykanie odkryli, że regularna aktywność fizyczna może opóźnić rozwój autosomalnie dominującej postaci choroby Alzheimera (autosomal dominant Alzheimer's disease, ADAD).

ADAD to rzadka forma , której objawy uwidaczniają się dość wcześnie, bo przed 65 rokiem życia. Choroba ta jest wywoływana przez dziedziczone określone warianty genetyczne.

Obecnie nie dysponujemy lekiem na chorobę Alzheimera, stosowane farmaceutyki mogą jedynie wspomagać funkcjonowanie układu nerwowego i krążenia, co stanowi przeciwwagę dla rozwoju objawów choroby.

Alzheimer ma charakter postępujący - niszczy komórki i tkanki mózgu, co z czasem skutkuje problemami myśleniem, , a wreszcie prowadzi do niezdolności do samodzielnego funkcjonowania i wykonywania prostych czynności.

Autorzy przeanalizowali dane medyczne 275 osób w średnim wieku nieco powyżej 38 lat, z których każdy miał mutacje genetyczne związane z rozwojem ADAD.

Kiedy uczeni zestawili dane dotyczące aktywności fizycznej i wyników badań funkcji poznawczych innych oraz biomarkerów choroby Alzheimera, okazało się, że ćwiczenie dłużej niż zalecane 150 minut ćwiczeń tygodniowo miało związek ze znacznie lepszym poznaniem i mniejszymi zmianami patologicznymi charakterystycznymi dla choroby Alzheimera.

Ustalono, że im więcej dana osoba ćwiczyła, tym lepsze uzyskiwała wyniki w testach poznawczych. Według uczonych, świadczy to o tym, że aktywny styl życia i może odgrywać ważną rolę w opóźnianiu rozwoju ADAD.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Alzheimer's & Dementia

Na podsta; Exercise could benefit early-onset Alzeimer's

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy