Strona głównaZdrowieJak Polacy korzystają ze świadczeń zdrowotnych?

Jak Polacy korzystają ze świadczeń zdrowotnych?

Większość dorosłych Polaków (82,6 proc.) korzysta, z powodu stanu zdrowia własnego lub dziecka, ze świadczeń zdrowotnych (w ramach ubezpieczenia lub na własny koszt). Trzy czwarte pacjentów (75,8 proc.) leczyło się w ramach ubezpieczenia. Z usług prywatnych, odpłatnie, korzystało ponad dwie piąte ogółu badanych (41,4 proc.), co stanowi połowę wszystkich pacjentów. To wyniki badania CBOS.
Jak Polacy korzystają ze świadczeń zdrowotnych? [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Większość osób leczących się prywatnie korzystała także ze świadczeń w ramach ubezpieczenia, a jedynie nieliczni (6,8 proc. ogółu) leczyli się wyłącznie na własny koszt. Wydaje się, że placówki prywatne uzupełniają ofertę NFZ – proponują usługi, które trudno uzyskać w ramach ubezpieczenia (np. ze względu na długi okres oczekiwania) albo też nieobjęte ubezpieczeniem. Niektórzy pacjenci decydują się na kupno usług medycznych przekonani o ich wyższej jakości.

Kobiety leczą się częściej niż mężczyźni – znacznie mniej z nich twierdzi, że w półroczu poprzedzającym badanie w ogóle nie korzystały z usług zdrowotnych. Wiek, co oczywiste, wiąże się z korzystaniem z usług opieki zdrowotnej. Najstarsi respondenci leczą się częściej niż pozostali, jednak w większości – jedynie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Wśród respondentów w wieku 65 lat i starszych szczególnie mało jest osób leczących się odpłatnie. Na usługi odpłatne decydują się osoby wykształcone i zamożne: im wyższy poziom wykształcenia, a także lepsza sytuacja materialna, tym częstsze deklaracje o korzystaniu z takich usług. Najwięcej płacących za leczenie jest wśród osób zaliczających się do kadry kierowniczej i inteligencji, a także wśród przedsiębiorców. Stosunkowo często z usług za dodatkową opłatą korzystają także pielęgniarki. Najrzadziej ponoszenie opłat za leczenie deklarują robotnicy (oprócz górników), rolnicy, a także emeryci, renciści i bezrobotni. Osoby mieszkające w największych miastach częściej niż pozostali płacą za leczenie, częściej też w ogóle się leczą.

Respondenci korzystali najczęściej z porady lekarza ogólnego. Ogółem 68,9 proc. Polaków kontaktowało się ze swoim lekarzem w ramach NFZ. Z lekarzem specjalistą konsultowało się 42,3 proc. mieszkańców Polski, a niewiele mniej osób (35,8 proc.) deklaruje korzystanie w półroczu poprzedzającym badanie z usług laboratorium analitycznego lub innej placówki w celu zrobienia badań diagnostycznych. Wizytę u dentysty lub w pracowni protetycznej w ramach NFZ deklaruje łącznie 27,7 proc. respondentów. Mniej więcej co siódmy ankietowany (13,9 proc.) był w ramach ubezpieczenia w szpitalu, a 12,3 proc. korzystało łącznie z innych refundowanych usług medycznych. Z prywatnych usług medycznych respondenci korzystali rzadziej niż w ramach NFZ. Wyjątkiem od tej reguły jest leczenie stomatologiczne.

Postulat wprowadzenia częściowej odpłatności za usługi publicznej służby zdrowia, w celu poprawy jej jakości i zwiększenia dostępności, spotyka się ze sprzeciwem większości mieszkańców Polski – 61,9 proc. uważa ten pomysł za zły. Niespełna jedna czwarta ankietowanych (23,5 proc.) sądzi natomiast, że ogólnie jest to dobre rozwiązanie, lecz ich samych nie byłoby stać na ponoszenie dodatkowych opłat. Niewielka grupa (14,6 proc.) deklaruje chęć opłacania części kosztów, aby mieć lepsze usługi medyczne.

Aleksandra Dudzisz / CBOS

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy