Strona głównaZdrowieJak „posprzątać” mózg? Głęboki sen chroni przed demencją

Jak „posprzątać” mózg? Głęboki sen chroni przed demencją

To, jak głęboko śpisz, może mieć wpływ na zdolność mózgu do pozbywania szkodliwych substancji.
Jak „posprzątać” mózg? Głęboki sen chroni przed demencją
Uczeni z Uniwersytetu Rochester i Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że jakość snu oddziałuje na skuteczność pozbywania się przez mózg nagromadzonyh w nim w ciągu dnia szkodliwych substancji. Im głębiej się śpi, tym proces ten jest efektywniejszy.

Według badaczy niska aktywność mózgu związana z głębokim (snem wolnofalowym) jest optymalna dla odpowiedniego działania układu glimfatycznego, który jest odpowiedzialny za usuwanie z mózgu toksycznych białek, nadmiaru płynów i ubocznych produktów gromadzących się w ośrodkowym układzie nerwowym.

W ramach badań za pomocą różnych leków anestezjologicznych uśpiono grupę myszy i monitorowano aktywność elektryczną mózgu, aktywność sercowo-naczyniową i przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Okazało się, że pewne środki skutkowały snem najbardziej przypominającym fazę wolnofalową, a osiągnięcie stanu tego rodzaju było optymalne dla funkcjonowania układu glimfatycznego.

Według autorów, sen wolnofalowy (Non-rapid eye movement) to czas najskuteczniejszego pozbywania się z mózgu niepotrzebnych substancji. To z kolei wzmacnia hipotezę związku pomiędzy zaburzeniami snu, i rozwojem choroby Alzheimera. Wiadomo bowiem, że wraz z wiekiem następuje osłabienie jakości snu, a więc skraca się faza snu głebokiego i być może dlatego zaburzona staje się zdolność mózgu do usuwania toksycznych białek, które - co potwierdzono w licznych badaniach naukowych - sprzyja rozwojowi .

Odpowiednio długi i głeboki sen jest niezbędny dla przebiegu wielu procesów w organizmie, w tym dla dobrego działania ośrodkowego układu nerwowego. Wyniki potwierdzają też, że jakość snu może być wskaźnikiem zagrożenia i innymi formami demencji, mówią autorzy.

O badaniach napisano w magazynie Science Advances.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy