Strona głównaZdrowieInżynieria tkankowa - organy z laboratorium?

Inżynieria tkankowa - organy z laboratorium?

Inżynieria tkankowa wywiera ogromny wpływ na świat nauki. Hodowanie organów i części ciała człowieka w laboratorium jest możliwe poprzez sztuczne rusztowania, w których nowe komórki są pobudzane do rozwoju. To oznacza możliwość symulowania nanostruktury tkanek organizmu oraz hodowania organów i części ciała człowieka w laboratorium.
Inżynieria tkankowa - organy z laboratorium? [© auremar - Fotolia.com]

Pracami badawczymi kieruje profesor Molly Stevens z Imperial College London, która wcześniej została okrzyknięta jednym ze 100 czołowych innowatorów naukowych poniżej 35 roku życia. Specjalizuje się w nanomateriałach i systemach biologicznych oraz analizie ich wzajemnej zbieżności, zwłaszcza sposobu, w jaki można hodować kości zamienne za pomocą inteligentnych układów polimerowych. Profesor Stevens skompletowała wielodyscyplinarny zespół, składający się ze specjalistów z dziedzin inżynierii, biologii, chemii i fizyki, do pracy nad projektem NATURALE (Bioinspirowane materiały na potrzeby detekcji i medycyny regeneracyjnej).

Innowacyjne podejście zespołu do inżynierii tkankowej zostało uwieńczone stworzeniem sporej ilości ludzkiej kości, dojrzałej do przeszczepów autologicznych oraz innych ważnych organów, jak wątroba i , które były nieosiągalne za pomocą innych metod.

Doprowadziło do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia pomysłu na rynek dzięki dodatkowemu finansowaniu z ERBN na weryfikację koncepcji i przeprowadzenie testów klinicznych regeneracji kości u ludzi. Zespół opracował także syntetyczne wersje nanostruktur i czyni postępy w doskonaleniu rozwoju komórek na potrzeby regeneracji tkanek. Istotne osiągnięcia odniesiono także w doskonaleniu technologii biodetekcji do monitorowania enzymów i innych biosubstancji chemicznych.

Co więcej uważa się, że te dokonania mają znaczenie dla wielu zastosowań klinicznych, zwłaszcza wczesnego wykrywania różnych chorób - od nowotworów, aż po HIV. Przeprowadzono testy z użyciem próbek pobranych od osób zakażonych wirusem HIV, które przynoszą znacznie prostsze, dostępne gołym okiem, odczyty - dziesięć razy czulsze od jakiejkolwiek dotychczas wykorzystywanej metody rozpoznawania. W niedalekiej przyszłości mogą one trafić na rynek. Wyniki projektu zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

Profesor Stevens jest przekonana, że sukces jej zespołu badawczego kryje się w jego wielodyscyplinarnym charakterze oraz koncentracji na wysokiej jakości pracach innowacyjnych, co przekłada się na wiele nowych, nieustannie pojawiających się i fascynujących pomysłów. Jest szczególnie podekscytowana licznymi terapiami, nad którymi pracuje, a które mają pomóc chorym w przyszłości.

Zespół korzysta ze wsparcia w wysokości 1,6 mln EUR w postaci grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla początkujących naukowców.

Więcej informacji:

Imperial College London


Nature Nanotechnology


Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN)

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy