30-04-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Leczenie nowotworu nierzadko ubocznie skutkuje osłabieniem układu odpornościowego pacjenta. To z kolei naraża na zagrażające życiu wtórne infekcje bakteryjne i grzybicze, szczególnie że bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, stają się odporne na wiele leków. Okazuje się jednak, że indyjskie rośliny mogą działać przeciwko infekcjom bakteryjnym i grzybiczym w pacjentów z rakiem jamy ustnej.
Naukowcy z Rohtak w Indiach przetestowali wyciągi z kilku roślin stosowanych w medycynie tradycyjnej. Sprawdzili, czy mogą być skuteczne przeciwko drobnoustrojom znajdującym się w jamie ustnej pacjentów z nowotworem tej części ciała. Spośród 40 pacjentów biorących udział w badaniu, u 35 odnotowano zaburzenia funkcji . Osiem z testowanych roślin dało znaczący efekt w postaci zmniejszenia ilości bakterii i grzybów. Badane rośliny to m. in. dzikie szparagi, kolibło egipskie, bringraj (Eclipta Prostrata), drzewko (Bergera koenigii), rącznik pospolity i kozieradka.
- Leki naturalne mają coraz większe znaczenie w leczeniu chorób, a medycyna tradycyjna to punkt wyjścia w poszukiwaniu leków roślinnych. Ważne znaczenie dla efektywności roślin miał sposób pozyskiwania wyciągów. W każdym razie kilka nich było „antybiotykami" o szerokim spektrum działania, zdolnymi do zwalczania bakterii, w tym E. coli, S. aureus oraz grzybów Candida i Aspergillus. Zarówno kolibło egipskie, jak i rącznik pospolity wykazywały szczególnie właściwości zwalczania bakterii, takich jak Pseudomonas aeruginosa, które są trudne do leczenia konwencjonalnymi - zauważa dr Jaya Parkash Yadav.
- Jakkolwiek testowane rośliny miały mniejszą siłę działania niż konwencjonalne antybiotyki, dają nadzieję w walce z opornymi bakteriami. Potrzebne są dalsze badania nad nimi - dodaje prof. Yadav.
Na podstawie: