Strona głównaZdrowieIm zdrowszy styl życia, tym lepsze możliwości poznawcze na starość

Im zdrowszy styl życia, tym lepsze możliwości poznawcze na starość

Przebadano osoby w wieku powyżej 80 lat i ustalono, że zdrowszy styl życia wiąże się z niższym ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych, a co więcej, jest to niezależne od tego, czy dana osoba ma określoną formę genu APOE, która sprzyja problemom kognitywnym.
Im zdrowszy styl życia, tym lepsze możliwości poznawcze na starość [fot. Jill Wellington from Pixabay]
Gen APOE występuje w kilku różnych postaciach, a osoby z jego formą znaną jako APOE ε4 mają zwiększone ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych i . Wcześniejsze badania łączyły również możliwości poznawcze z czynnikami stylu życia, takimi jak palenie papierosów, poziom aktywności fizycznej i rodzaj stosowanej diety. Nie było jednak jasne, czy APOE ε4 zmniejsza korzyści płynące ze zdrowego , szczególnie w przypadku osób po osiemdziesiątce.

Eksperci w Uniwersytetu w Jiangsu w Chinach przeanalizowali dane ponad 6 tysięcy ludzi po 80-tym roku życia. Uwzględnili nie tylko dane dotyczące obecności APOE ε4, stylu życia i funkcji poznawczych, ale także czynniki socjodemograficzne i inne mogące wpływać na procesy poznawcze.

Potwierdziło się, że zdrowy styl życia działa ochronnie na nasze - osoby, które go prowadziły, były o 55 proc. mniej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych niż ludzie nie dbający o siebie. Wystarczyło już choćby średnio „prowadzić się" w życiu, by osłabić zagrożenie zaburzeniami poznawczymi o 28 proc. Odkryto też, że ludzie z APOE ε4 byli o 17 procent bardziej narażeni na upośledzenie funkcji poznawczych niż uczestnicy z innymi formami APOE.

Analizy pokazały też, że związek między stylem życia a upośledzeniem funkcji poznawczych nie różnił się znacząco ze względu na obecność lub nieobecność APOE ε4, który przecież zwiększa ryzyko genetycznie uwarunkowanej . Jak się wydaje zatem, zdrowe prowadzenie się może być istotne dla utrzymania funkcji poznawczych u sędziwych osób, niezależnie od prawdopodobieństwa genetycznego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy