Strona głównaZdrowieIm więcej jesz, tym żołądek chce więcej...

Im więcej jesz, tym żołądek chce więcej...

Łatwo nam jest utyć, bo mechanizm przyswajania pożywienia działa tak, że łatwo wzbudza się u nas chęć dalszego jedzenia.
Im więcej jesz, tym żołądek chce więcej... [© hin255 - Fotolia.com] Jeśli dostarczamy sobie jedzenie o większej niż potrzebuje nasz organizm, mózg chce coraz więcej pożywienia.

Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin odkryli, że nadmiar jedzenia może wywołać pewien stan zapalny w mózgu i w efekcie mózg wysyła niewłaściwe sygnały, które skutkują tym, że organizm nie będzie miał poczucie sytości. Skutkiem tego ciągle chce spożywać pokarmy bogate w tłuszcze i cukry, a to oznacza ryzyko utraty kontroli nad wagą.

Badania przeprowadzone na myszach dotyczyły działania podwzgórza, części mózgu odpowiedzialnej za mechanizmy regulujące głód i pragnienie. Według badaczy nadmiar jedzenia aktywuje obecną w mózgu, ale „uśpioną" cząsteczkę, która wywołuje stan zapalny, a jego skutkiem są zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego przyczyniające się do nadwagi lub .

Odkrycia mogą przynieść nowe rozwiązania problemów z zaburzeniami odżywiania się i walki z chorobami zwiazanymi z nadmierną wagą, takimi jak typu 2 i .

Teraz trzeba zwrócić uwagę na praktykę kliniczną, ponieważ wydaje się, że większość przeciwzapalnych związków wydaje się nie mieć żadnego wpływu na cząsteczki, o której mowa. Jednak opisywane odkrycia oferują nowe perspektywy terapeutyczne, przekonują badacze.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Cell.

Dane WHO informują, że w 2014 roku ponad 1,9 mld osób dorosłych miało nadwagę, a nich ponad 600 milionów ludzi zmagało się z otyłością. Oznacza to, że większość ludzi na świecie żyje w krajach, gdzie zabija wiecej ludzi niż .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy