Strona głównaZdrowieIm później chodzisz spać, tym wcześniej umrzesz

Im później chodzisz spać, tym wcześniej umrzesz

Lepiej wstawać skoro świt i „wraz z kurami" iść spać, niż przesiadywać do późnych godzin - ten pierwszy sposób codziennego funkcjonowania jest zdrowszy i daje większe szanse na dożycie sędziwego wieku. Późne chodzenie spać nie sprzyja długowieczności, ostrzegają brytyjscy uczeni.
Im później chodzisz spać, tym wcześniej umrzesz [fot. 3steph14 z Pixabay]
Uczeni z Northwestern University i University of Surrey dokonali przeglądu danych ponad 433 tysięcy osób w wieku 38 - 73 lata. Badanych pytano o to, jaki jest ich chronotyp, czyli, o jakiej porze zasypiają i budzą się, i odkryto, że w ciągu ponad sześcioletniego okresu monitorowania uczestników ci, którzy chadzali spać o późnych godzinach, mieli o 10 proc. wyższe ryzyko .

Badanie potwierdza wcześniej uzyskane wyniki, tzn. wskazuje na zależność pomiędzy porami snu i budzenia się oraz różnymi dolegliwościami. Przykładowo, od jakiegoś czasu wiadomo, że chodzenie spać w nocy oznacza częstsze oraz problemy z . Teraz, podobnie wykazano, że nocne marki częściej: chorują na , mają zaburzenia neurologiczne oraz .

Nasz chronotyp jest kształtowany zarówno przez genetykę, jak i czynniki środowiske, można zatem go modyfikować, tj. synchronizować czas odpoczynku i działania z naturalnym rytmem biologicznym związanym z porami dnia i nocy, wyjaśniają autorzy. Najlepiej jest - mówią uczeni - jak najwięcej korzystać ze światła dziennego, czyli być aktywnym za dnia. Poza tym warto zasypiać i wstawać o takich samych godzinach i oczywiście dostatecznie długo wypoczywać, bo dobry jest niezbędny dla zachowania zdrowia.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Chronobiology International:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy