Strona głównaZdrowieIm mniej pieniędzy, tym gorsza dieta - bieda nie sprzyja zdrowemu odżywianiu się

Im mniej pieniędzy, tym gorsza dieta - bieda nie sprzyja zdrowemu odżywianiu się

Najbardziej przetworzone produkty są najtańsze, a świeże artykuły drożeją. W efekcie ci, którzy niewiele zarabiają, stosują najmniej zdrową dietę.
Im mniej pieniędzy, tym gorsza dieta - bieda nie sprzyja zdrowemu odżywianiu się [Fot. freshidea - Fotolia.com]
Wraz ze zmianami w technologii produkcji żywności można obserwować niekorzystny trend - znacznie są tańsze i dłużej można je przechowywać, świeże jedzenie z kolei staje się coraz droższe i nie wszystkich na nie stać. Aby się najeść, ci, którzy mają mniej pieniędzy, kupują te niezdrowe, ale tańsze wersje artykułów spożywczych, mówią mówią badacze Uniwersytetu we Florencji i Szpitala Careggi.

Im bardziej przetworzone jedzenie, tym mniej korzystne dla organizmu. Jego produkcja jest jednak mniej kosztowna i dłużej można je magazynować. Jednocześnie konsumenci częściej je wybierają, bo po prostu mogą kupić go więcej. Produkty w wersji bio, eko, czy organic zyskują coraz większą popularność, ale ich cena jest zwykle wyższa od pozostałych artykułów.

Przetworzone jedzenie jest też chętnie kupowane, dlatego, że jego przygotowanie nie wymaga wiele czasu i jest uważane za smaczne. Większe ilości cukru i tłuszczu uzależniają i sprawiają, że częściej nachodzi nas ochota na takie właśnie dania.

i junk food są jedną z przyczyn wzrostu wskaźnika otyłości. W ostatniej dekadzie znacznie zwiększył się odsetek osób otyłych i mających nadwagę. Poza takimi efektami jedzenie tego rodzaju skutkuje zmianami nastroju, zaburzeniami seksualnymi i nieodwracalnymi uszkodzeniami wątroby.

Za jedną z najzdrowszych uważana jest . Badania pokazały, że osoby regularnie ją stosujący żyją dłużej. Takie jedzenie zmniejsza też ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, choroby Parkinsona i Alzheimera oraz nowotworów.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy