Strona głównaZdrowie Ile soli dziennie można zjeść? Oto bezpieczna dawka dla serca

Ile soli dziennie można zjeść? Oto bezpieczna dawka dla serca

Dawka 2,5 łyżeczek soli dziennie jest bezpieczna dla serca i układu krążenia – twierdzą uczeni z McMaster University w Kanadzie.
 Ile soli dziennie można zjeść? Oto bezpieczna dawka dla serca [Fot. sommai - Fotolia.com]
Nowe ustalenia oznaczają, że dotychczasowe zalecenia są zbyt restrykcyjne. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie należy przekraczać 2 gramów sodu dziennie, czyli takiej ilości tego pierwiastka, jaka mieści się w jednej łyżeczce .

Jak mówią uczeni, rekomendacje dotyczące dziennej dawki soli mają na celu zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, nadmiar jest bowiem jednym z czynników rozwoju .

Według autorów, wcześnejsze zalecenia zostały sformułowane na podstawie danych z krótkoterminowych badań ciśnienia krwi. W nowych ośmioletnich testach wzięły udział 94 tysiące ludzi w wieku 35 - 70 lat. Ustalono, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udarów mózgu było wyższe jedynie w przypadku, gdy średnia dawka soli przekracza 5 gramów sodu na dzień.

Okazało się, że w większości badanych społeczeństw poziom spożycia sodu był niższy niż 5 gramów, średnia wynosiła głównie 3 do 5 gramów. Jedynie te osoby, które przekraczały najwyższe dawki, cechowały się wyższym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych, w tym i śmierci z powodu tych zdarzeń.

Odnotowano też niższe prawdopodobieństwo śmierci z powodu kłopotów z sercem, jeśli jedzono więcej takich produktów, jak owoce, warzywa, produkty mleczne, ziemniaki, orzechy i fasola, czyli takich, które zawierają duże ilości potasu.

Wyniki badań opublikowano w The Lancet.

Tagi: udar, zawał, dieta, sól, sód

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy