Strona głównaZdrowieIle ćwiczeń potrzeba po pięćdziesiątce?

Ile ćwiczeń potrzeba po pięćdziesiątce?

Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Pojawia się jednak pytanie o ilość ćwiczeń. Jakkolwiek dzisiejszy pięćdziesięciolatek to osoba w średnim, a nie starszym wieku, z biegiem lat zmienia się nieco „zapotrzebowanie" na wysiłek fizyczny.
Ile ćwiczeń potrzeba po pięćdziesiątce? Regularne ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć poziom energii, zmniejszyć ryzyko chorób, poprawić stan emocjonalny stan, ograniczyć , polepszyć sen i osłabić objawy wielu przewlekłych schorzeń. Lista korzyści z jest długa. Jej czas i intensywność zmienia się jednak w zależności od wieku, choć w dużej mierze potrzeby związane z poziomem ruchu są zindywidualizowane.

W każdym razie mamy dobrą wiadomość - nigdy nie jest za późno, by zacząć ćwiczyć. Podjęcie treningu w każdym wieku daje korzyści dla zdrowia i sampoczucia, choć oczywiście im wcześniej, tym lepiej dla dalekosiężnych skutków.

Kobiety po pięćdziesiątce zmagają się z , która często oznacza zyskiwanie na wadze, utratę masy mięśniowej, osłabienie kości oraz niższy poziom energii. Odpowiednie ćwiczenia mogą jednak zmniejszyć skutki klimakterium. Potrzebny jest trening siłowy, równowagi i aerobik, najlepiej dwie i pół godziny tygodniowo. Podobne zalecenia dotyczą wszystkich powyżej 65 roku życia, którzy nie mają chorób ograniczających ich mobilność.

Intensywność i długość ćwiczeń w dużym stopniu zależy od kondycji i stanu zdrowia danej osoby. Przykładowo, w przypadku niektórych dolegliwości określone treningi nie są polecane, np. przy nadciśnieniu dużym wyzwaniem mogą być pewne pozycje jogi, w przy nie są polecane intensywne ćwiczenia. Najlepiej, jeśli przed rozpoczęciem treningów można skonsultować się z lekarzem.

Do najbezpieczniejszych ćwiczeń należą: energiczny spacer po płaskiej powierzchni, , , , ćwiczenia z taśmami oporowymi, ćwiczenia w basenie (np. ), callanetics.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy