Strona głównaZdrowieIgnorujesz indywidualny zegar biologiczny? Masz wyższe ryzyko depresji i niższej jakości życia

Ignorujesz indywidualny zegar biologiczny? Masz wyższe ryzyko depresji i niższej jakości życia

soby, które nie odpoczywają zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym, są bardziej narażone na depresję i niższy poziom jakości życia.
Ignorujesz indywidualny zegar biologiczny? Masz wyższe ryzyko depresji i niższej jakości życia [fot. anncapictures from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Exeter ustalono też, że genetyczne „zaprogramowanie", aby wcześnie wstać, chroni przed poważną formą depresji i poprawia samopoczucie. Być może dzieje się tak dlatego, że nasze społeczeństwa funkcjonują głównie tak, jak odpowiada to „rannym ptaszkom".

Określono kilkaset genów powiązanych z byciem rannym ptaszkiem lub nocnym markiem. Sprawdzono też, czy geny te są powiązane przyczynowo z siedmioma zaburzeniami zdrowotnymi, w tym z kłopotami psychicznymi. Określono też zróżnicowanie wzorca snu między dniami roboczymi i wolnymi.

Okazało się, że ludzie, którzy bardziej odbiegali od tego, co im „sugerował" , częściej zgłaszali depresję i lęk oraz mieli niższy poziom . - Odkryliśmy, że ludzie ignorujący indywidualny rytm dobowy, częściej cierpieli na objawy depresji, i cechowali się niższą jakością życia. Ustaliliśmy też, że bycie rannym ptaszkiem chroni przed i poprawia samopoczucie - mówi Jessica O'Loughlin z Uniwersytetu w Exeter. Być może dzieje się tak dlatego, że wymagania społeczeństwa oznaczają, że nocne marki często muszą żyć niezgodnie ze swoim naturalnym zegarem biologicznym, ponieważ z konieczności wcześnie wstają do pracy, wyjaśniają eksperci.
Pandemia COVID-19 wprowadziła nową elastyczność we godzinach pracy wielu osób. Nasze badania wskazują, że dostosowanie harmonogramów pracy do naturalnego zegara biologicznego może poprawić i dobre samopoczucie u nocnych marków - podsumowuje dr Jessica Tyrrell z Uniwersytetu w Exeter.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy