Strona głównaZdrowieIdź na trening. Więcej ćwiczeń to dłuższe życie

Idź na trening. Więcej ćwiczeń to dłuższe życie

Wyższa aktywność fizyczna oznacza większe szanse na dłuższe zycie, mówią brytyjscy uczeni. Co istotne, nigdy nie jest za późno, by zacząć się ruszać i poprawić samopoczucie.
Idź na trening. Więcej ćwiczeń to dłuższe życie [©  Serg Nvns - Fotolia.com]
Nie ma co „płakać nad rozlanym mlekiem", czyli wspominać długi okres nieaktywności. Zgodnie z nowymi badaniami, osoby w średnim i starszym wieku żyją dłużej, także, jeśli w młodszych latach unikały ćwiczeń.

W badaniach trwających od lat dziewięćdziesiątych do 2016 roku zbierano dane niemal 15 tysięcy osób w wieku 40-79 lat. Na bieżąco kontrolowano takie czynniki ryzyka chorób, jak: dieta, waga, historia medyczna, poziom ciśnienia i . Okazało się, że wyższa aktywność fizyczna z czasem miała związek z niższym ryzykiem śmierci w badanym okresie.

Jak obliczyli uczeni z University of Cambridge, w przypadku ludzi, którzy na początku badania byli nieaktywni, a w ciągu kolejnych pięciu lat podjęli ćwiczenia i zaczęli spełniać zalecenia w tym zakresie, ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w całym okresie spadło o 24 proc., prawdopodobieństwo utraty życia w wyniku było o 29 proc. niższe, a z powodu o 11 proc.

Korzyści z ćwiczeń odnotowano w przypadku ludzi, którzy wcześniej przez lata nie byli aktywni. Były one też jaskrawo widoczne u wszystkich osób, które zaczęły regularnie podejmować wysiłek fizyczny, bez względu na ich wiek.

Największe profity odnotowano w przypadku ludzi, którzy ćwiczyli przez całe życie, a z czasem stali się jeszcze bardziej aktywni - u nich ryzyko śmierci w badanym czasie z jakiegokolwiek powodu było aż o 42 proc. niższe w porównaniu do ludzi niekatywnych.

Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, aby uchronić się przed problemami zdrowotnymi związanymi z siedzącym trybem życia, trzeba ćwiczyć co najmniej 150 minut tygodniowo, jeśli wysiłek jest umiarkowany i 75 minut, jeżeli intensywność aktywności jest wyższa.

Wyniki badań opubliowano w magazynie BMJ.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy