Strona głównaZdrowieHormon uwalniany podczas ćwiczeń chroni przed demencją?

Hormon uwalniany podczas ćwiczeń chroni przed demencją?

Hormon, który jest uwalniany w czasie wysiłku fizycznego, może uchronić przed demencją.
Hormon uwalniany podczas ćwiczeń chroni przed demencją? [Fot. lordn - Fotolia.com]
Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch" znajduje odzwierciedlenie w wynikach badań. Już od dawna wiadomo, że regularne treningi mają dobry wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne - mogą osłabić objawy , wzmocnić i poprawić . Ustalono też, że osoby aktywne fizycznie są mniej narażone na - teraz zaś odkryto, co - poza poprawą krążenia - może być tego przyczyną.

Uczeni z Universidade Federal de Rio de Janeiro przeprowadzili badania, z których wynika, że podczas ćwiczeń wydzielany jest hormon, który może chronić przed rozwojem choroby Alzheimera.

Iryzyna to hormon wytwarzany przez tkankę mięśniową, który następnie dostaje się do krwiobiegu. Jak ustalili autorzy badań, pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera odznaczali się niższym poziomem tego hormonu w porównaniu ludźmi wolnymi od wspomnianej formy demencji.

W badaniach na myszach odkryto, że zmniejszenie poziomu iryzyny prowadziło do problemów z uczeniem się i pamięcią gryzoni, zaś przywrócenie jej właściwej dawki pozwoliło zwierzętom odzyskać odpowiednie .

Wiadomo, że wysiłek fizyczny przekłada się na lepsze zdrowie mózgu i jest to szczególnie obserwowane u osób w dojrzałym i starszym wieku. Nowe badania ujawniają biologiczny mechanizm, który może przyczynić się do takiego korzystnego efektu, wyjaśniają autorzy.

Uzyskane wyniki mogą mieć szerokie zastosowanie. Niektórzy, np. z racji problemów zdrowotnych, nie mogą angażować się w ćwiczenia, ale wydaje się, że także tych ludzi można by chronić przed otępieniem dzięki opracowaniu leków, które zwiększałyby poziom iryzyny w organizmie.

O badaniach można przeczytać w Nature Medicine.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy