Strona głównaZdrowieHirudoterapia (leczenie pijawkami lekarskimi) - nowa „stara” metoda leczenia wielu chorób

Hirudoterapia (leczenie pijawkami lekarskimi) - nowa „stara” metoda leczenia wielu chorób

Aż do połowy XIX wieku leczenie pijawkami stosowane było głównie przez tzw. znachorów. Medycyna konwencjonalna wzbraniała się przed uznaniem tej metody za skuteczną, jednak badania wykazały efektywność stosowania pijawek w terapii wielu chorób. Dziś hirudoterapia „wraca do łask".
Z różnych źródeł wiadomo, że już starożytni Egipcjanie polecali przystawianie pijawek, aby wysysały zepsutą krew. Praktyki upustu krwi stosowano m. in. w starożytnej Grecji, w całej średniowiecznej Europie.
Leczenie pijawkami niesie za sobą korzyści. Pijawka jest obecnie najsilniejszym znanym lekiem, poprawiającym funkcjonowanie układu krążenie u człowieka. Pijawki, a właściwie związki, które wpuszczają do krwi człowieka, pomagają na:

-wrzody żołądka i dwunastnicy,
- żylaki, zakrzepowe zapalenie żył,
- alergia,
- bóle głowy,
- reumatyzm,
- zapalenie korzonków,
- choroby płuc i oskrzeli,
- miażdżyca,
- trudno gojące się rany,
- hemoroidy,
- nadciśnienie, niedociśnienie,
- choroby kręgosłupa,
- choroby skóry,
- impotencję,
- prostatę,
- depresję,
- niektóre choroby kobiece,
- choroby płuc i oskrzeli,
- cellulit,

a także przy operacjach przyszycia palców, uszu, prącia. Imponująca lista, ale rezultaty leczenia zależą od wielu czynników, m.in. płci, wagi, zaawansowania choroby.

„Pijawkę przystawiamy w chore miejsce na ciele pacjenta. Ta wczepia się w skórę szczękami wyposażonymi w mikroskopijne ząbki, dlatego nie można jej odrywać. Pacjenci często obawiają się bólu. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ wśród związków wpuszczanych przez pijawkę do krwioobiegu są też takie, o działaniu przeciwbólowym. Niektórzy pytają też, czy pijawki będą po nich chodzić. Podczas zabiegu pijawka przystawiana jest w ściśle określone miejsce i tam pozostaje. Cały zabieg trwa do 1,5 godziny", wyjaśniają eksperci.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Hemoroidy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 21:00:23, 06-06-2009 Dziurawiec

  Był czas, że w naszych aptekach można było kupić pijawki ale nie wiadomo dlaczego zakazano sprzedaży.Dziś można je kupić przez internet, ale są drogie.Mój ojciec leczył się pijawkami,a szczególnie gdy miał bóle głowy.
  Ja mam problemy z kręgosłupem.Ze szpitala zostałem wypisany ze skierowaniem na operacje.Wtedy postanowiłem, że będę się leczył pijawkami.Ponieważ jak wspomniałem u nas są drogie to leczę się pijawkami z ukraińskiej apteki.Aby je przywieźć do Polski potrzebne jest pozwolenie z ministerstwa ochrony środowiska. We Lwowie jest gabinet, który leczy i sprzedaje pijawki.Zainteresowanym podaję adres, www://hiruda-med.ho.com.ua/
  ... zobacz więcej
 • 21:03:38, 06-06-2009 Lila

  Ponoć wystarczy wsadzić nogę do jakiejś glinianki i nałapać pijawek.

  Tylko , czy one są do jednorazowego użytku ? Czy wielokrotnego ?
 • 21:50:28, 07-06-2009 Dziurawiec

  Lilo może kiedyś tak można było ale leczenie nimi na tym nie polega. Pijawki mogą być przystawiane powtórnie,
  ale z zachowaniem odpowiednich procedur.Proponuję zapoznania się z wytycznymi Konwencji Waszyngtońskiej,która wyjaśnia wiele zagadnień.
 • 13:55:06, 17-11-2009 Dorota_gravita

  Byłam w gabinecie w Łodzi i bardzo mi pomogli. Pijawki są dobre pomogły mi na żylaki, ale jednocześnie bo zabiegach czuję się dużo lepiej. Gabinet www.pijawki.aloescentrum.pl jest profesjonalny i wykonują bardzo dużo zabiegów co jest równe doświadczeniu, w poczekalni spotkałam znajomą co nawet przyjeżdża do nich z Zakopanego. Jeżeli ktoś będzie potrzebował to podaje telefon do Pana Jana, który jest hirudoterapeutą 0-790-731-253 Polecam, bo jak ma się do wyboru bolesną operację to wole spróbować naturalnych metod leczenia. Dziękuje załodze senior.pl bo to dzięki nim trafiłam na tą stronę.
  ... zobacz więcej
 • 15:10:24, 13-10-2010 Darek82

  @L.....
  Pijawki są do jednorazowego użytku, kiedy spełnią swoje zadanie muszą zostać utylizowane. I oczywiście nie mogą to być pijawki złapane gdzieś w wodzie - pijawki w medycynie są specjalnie hodowane w sterylnych warunkach.

  Pod tym adresem: pijawki znajduje się sklep, gdzie możesz kupić te fajne zwierzątka Ja jestem z Opola, więc podałem Ci adres lokalnego dystrybutora pijawek, pewnie wysyłają też w inne rejony Polski, ale tego Ci nie powiem na 100%.
  ... zobacz więcej
 • 16:01:58, 13-10-2010 toy_

  Cytat:
  Darek82
  Pijawki są do jednorazowego użytku
  wklej to do "co smieszy seniora"
 • 19:34:02, 13-10-2010 koziorożec

  Brrrrrr... O matko......
  Wolałabym umrzeć niż oblepić się pijawkami
 • 20:00:13, 13-10-2010 toy_

 • 20:07:37, 13-10-2010 koziorożec

  toy litości !!! jak spojrzałam na to zdjęcie to wszystko podeszło mi do gardła

  Jeszcze jedno.... przeczytałam, że te pijawy są specjalnie hodowane. Tymczasem ja dość często widuję na bazarze faceta, który trzyma je w słoju z wodą. Chodzi i reklamuje:
  piiiiijawkiiii.... sprzedaję..... piiiiijawkiiiiii
 • 20:11:16, 13-10-2010 toy_

  sorki...to już nie spogladaj w tamtą stronę

  i ludzie kupują u niego?

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Aktywni 50+
 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy