Strona głównaZdrowieHipotermia terapeutyczna pomocna u pacjentów po ataku serca

Hipotermia terapeutyczna pomocna u pacjentów po ataku serca

Spadek temperatury ciała pomaga w rekonwalescencji po ataku serca. Chociaż już starożytni doceniali ochładzanie organizmu jako sposób na różne dolegliwości, współczesna nauka potwierdza skuteczność tej metody w kolejnych sferach zdrowia.
Praktyka obniżenia temperatury ciała, aby powstrzymać uszkodzenia tkanek, stosowana była od wieków. Już w czasach Hipokratesa (460 - 370 pne), żołnierzom radzono, by okładali rany lodem i śniegiem, by zapobiec poważniejszym uszkodzeniom ciała.

Niedawno stał się powszechną praktyką ochładzanie chorych z ciężkimi obrażeniami głowy, np. po wypadku samochodowym. Przyczynia się do zmniejszenia ryzyka obrażeń mózgu. Nowe badania uczonych z Mayo Clinic potwierdzają, że metoda zwana terapeutyczną hipotermią jest również skuteczna u pacjentów, którzy doznali zawału serca.

Podczas terapeutycznej hipotermii ciało schładza się do 33 stopni Celsjusza za pomocą specjalnie zaprojektowanego koca lub kamizelki, która obniża temperaturę, bądź też poprzez cewnik wprowadzający schłodzony roztwór soli bezpośrednio do żyły. Wówczas przetwarzanie danych przez mozg jest spowolnione, co pomaga chronić przed uszkodzeniami, które występują, gdy następuje niedostateczny przepływ krwi, a tym samym mniejsza ilość tlenu dociera do mózgu i komórek całego ciała. Kiedy ktoś cierpi na atak serca, ma miejsce zmniejszenie przepływu krwi i to powoduje najwięcej problemów, jeśli dochodzi do reanimacji; kiedy bowiem mózg jest uszkodzony, pacjent może nie być w stanie mówić i poruszać się w taki sposób jak poprzednio.

Uczeni przeanalizowali dane 192 pacjentów, którzy doświadczyli ataku serca. U około połowy zastosowaną terapeutyczną hipotermię. Spośród tej grupy pacjentów dwie trzecie w pełni odpowiedziało na zastosowaną terapię i mogli opuścić szpital. U osób tych zatem nie doszło do uszkodzeń mózgu tak często związanych z atakami serca i udarami mózgu, lub też uszkodzenia te były nieznaczne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:12:33, 01-04-2011 ~gość: 93.105.123.xxx

    Witam!
    Muszę przyznac,ze ciekawy artykuł a i nawet nie wiedziałam,ze hipotermia moze przeciwdziałac uszkodzeniu tkanek czy mózgu.Mam jednak pytanie a co ze zdrowiem czlowieka,który choruję na hipotermię od lat i mimo, wizyt i konsultacji lekarzy przez 12 lat,nie jestem w stanie zyc,i funkcjonowac.Przez ostatni rok stałam się więzniem we własnym domu.U mnie hipotermia występuję cały rok bez względu na porę roku . Szukam pomocy juz w internecie,moze ktos mi pomoze.Zima juz minęła jest 16 st,a ja ogrzewam się termoforem.Niestety od lekarzy słyszałam ubierac się cieplej,ale są w błędzie,bo przy hipotermii,trzeba unikac pocenia i wysiłku,wiem to od jednego lekarza.Ciekawe tez jak mając hipotermię wytrzymac w upały.Poza tym ja nie toleruję ciepła ani zimna.Wiem tez,ze lekarze pomóc obnizyc gorączkę u ludzi a za niską temperaturę niestety nie potrafią pomóc ludziom a człowiek nie ma na nic siły ,wogóle jest na poł zywy jak w moim przypadku,gdzie moja temperatura ciała wynosi 34 st a latem nawet 33,5 st.Wiem tylko,ze rodzina mnie opusciła uwazając za wariatkę i nierozumiejąc,ze nie mam siły nawet wystac 10 minut w pionizacji,wogóle mi brak energi i popadłam tylko w depresję bo lekarze nie potrafili mi pomóc przez 12 lat i nadal się męczę w domu i dałam sobie spokój z lekarzami.Dodam,ze znalazłam pewien portal,gdzie kilka osób choruje na hipotermię ,nawet matka jednej dziewczyny zmarła ,i ona nas ostrzegła by nie lekcewarzyc hipotermii.Moze hipotermia na chwilę jest pomocna ale na codzien jesli się na nią cierpi ,to lepiej umrzec niz zyc w takim stanie i 4 scianach tylko samotnie.POZDRAWIAM!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć