Strona głównaZdrowieHigiena jamy ustnej a choroby serca

Higiena jamy ustnej a choroby serca

Problem chorób dziąseł dotyczy w różnym stopniu około 70% populacji. W najłagodniejszej formie tkanki dziąseł ulegają stanowi zapalnemu i może następować krwawienie. W kolejnym etapie dochodzi do zapalenia ozębnej i następuje nieodwracalne uszkodzenie kości i włókien utrzymujących zęby w odpowiednim miejscu. W ostatnim etapie zniszczeniu ulega aparat podtrzymujący zęby powodując ich obluzowanie.
Opisywana choroba nie jest jednak tylko niebezpieczna dla zdrowia jamy ustnej, stań dziąseł ma wpływ także na choroby serca i cukrzycę. Niepokojącym jest, że liczba osób zapadających na to schorzenie wciąż jest bardzo wysoka, np. w Stanach Zjednoczonych pierwsze objawy obserwowane są u 60% obywateli powyżej 17– go roku życia, u ludzi po 50– tym roku życia wskaźnik ten wzrasta do 70- 80%.

Choroby dziąseł bardzo negatywnie wpływają na cały organizm, walce z bakteriami jamy ustnej podporządkowana jest znacząca część systemu immunologicznego. Amerykańscy naukowcy wskazują, że wspomniane schorzenia zwiększają ryzyko zmian miażdżycowych i zdarzeń zakrzepowo – zatorowych, czyli powodują wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia zawału i choroby wieńcowej.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy