Strona głównaZdrowieHerbata (różnego typu) chroni przed demencją

Herbata (różnego typu) chroni przed demencją

Codzienne picie herbaty parzonej z liści może zmniejszyć ryzyko demencji, mówią uczeni National University of Singapore.
Herbata (różnego typu) chroni przed demencją [© dream79 - Fotolia.com] Wystarczy wypijać 200 ml (choć polecana jest większa ilość) , by móc liczyć na duże zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji.

W dziesięcioletnich badaniach wzięło udzial niemal tysiąc osób w wieku powyżej 55 lat. Okazało się, że w tym okresie osoby regularnie pijące herbate miały śrdnio aż o 50 proc. mniejsze prawdopodobieństwo . Co ciekawe, ustalono też, że ludzie o genetycznych predyspozycjach do rozwoju choroby Alzheimera (tj. ci, którzy mieli gen APOE e4) mogli dzieki piciu herbaty obniżyć ryzyko choroby nawet o ponad 80 proc.

Uczestnicy, którzy wypijali jedną filiżankę heraty, mieli o około 35 proc. mniejsze ryzyko demencji niż pozostali, a ci, którzy sięgali po trzy filiżanki tego napoju dziennie, byli o ponad 60 proc. mniej narażeni na otępienie.

Efekt ochronny wydaje się mieć wiele różnych herbat. Nie miało znaczenia, czy uczestnicy raczyli się zieloną, czarną, czy też innego rodzaju herbatą.
Uczeni uważają, że ochronne działanie napoju wynikało z obecności związków bioaktywnych, takich jak katechiny, L-teanina, teaflawina i tearubigina, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą chronić mózg. Wyniki sugerują, że prosty do wprowadzenia i niedrogi nawyk codziennego picia herbaty może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaburzeń neuropoznawczych w późniejszym życiu, komentują ustalenia autorzy badań.

Inne badania także wykazały, że herbata chroni mózg. U pacjentów z w mózgu odkłada się białko amyloidowe, które niszczy komórki nerwowe i wraz z nasileniem tego procesu pojawiają się objawy osłabiające zdolności poznawcze, a także ukazujące zmianę osobowości pacjenta, a wreszcie niszczące zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Naukowcy ustalili, że ekstrakty z zielonej herbaty i resweratrolu zakłóciły zdolność amyloidu do gromadzenia się i niszczenia komórek mózgowych.

Badania przedstawiono w magazynie Journal of Nutrition, Health and Aging.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy