Strona głównaZdrowie Herbata ma właściwości antydepresyjne?

Herbata ma właściwości antydepresyjne?

Depresja to zaburzenie na które - zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia - cierpi ponad 260 milionów ludzi na całym świecie. Badania pokazują, że określony sposób odżywiania się może mieć istotny wpływ na osłabienie objawów tej choroby; skuteczna okazuje się m. in. herbata. Szczególnie ma to dotyczyć osób starszych.
 Herbata ma właściwości antydepresyjne? [fot. Pexels z Pixabay]
Azjatyckie badania dowiodły, że istnieje statystycznie istotny związek między regularnym piciem a niższym poziomem depresji u osób starszych.

, jako jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych u osób starszych, często powoduje wielkie cierpienie w starszym życiu, a poważne zaburzenie depresyjne dotyka obecnie około 7 proc. ludzi w wieku powyżej 60 lat na całym świecie. Z tego powodu uczeni koncentrują się na analizie czynników ryzyka depresji osób starszych, od biomarkerów, cech zachowania, statusu społeczno-ekonomicznego, struktury rodziny, warunków życia, po środowisko społeczne. Spośród tych czynników uwagę zwraca herbata, jeden z najpopularniejszych napojów na świecie.

W ramach wcześniejszych badań National University of Singapore odkryto pozytywny wpływ picia herbaty na funkcjonowanie mózgu, zdrowie psychiczne i niższy wskaźnik przedwczesnej śmierci osób w starszym wieku.

Jednym z elementów debaty na temat korzyści herbaty dla zdrowia psychicznego jest to, czy potencjalny wpływ wynika z biochemicznych składników tego napoju, czy kontekstu społecznego jej picia. Stąd w nowych analizach kontrolowano zmienne towarzyszące, które mogą mieć znaczący związek z depresją w jesieni życia.

Uczeni wykorzystali dane z chińskich badań przeprowadzonych w latach 2005-2014. Uwzględniono takie czynniki, jak: wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie, stan cywilny i to, czy uczestnicy byli na emeryturze. Wzięto też pod uwagę palenie papierosów, picie alkoholu i poziom . Na koniec zbadano, w jaki sposób poziom kontaktów z innymi może wpłynąć na wyniki testów.

Codzienne picie herbaty pozostawało istotnym czynnikiem zapobiegającym objawom depresji. Życie w mieście, wyższe wykształcenie i małżeństwo, a także wyższy status ekonomiczny, lepsze zdrowie oraz częstsze kontakty z innymi ludźmi również były związane z mniejszą ilością symptomów depresyjnych.

Kiedy podzielono uczestników, biorąc pod uwagę wiek i płeć stwierdzono, że związek między piciem herbaty i objawami mniej depresyjnymi był istotny u mężczyzn w wieku 65-79 lat.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy