Strona głównaZdrowieHerbata Matcha - japoński sposób na niepokój

Herbata Matcha - japoński sposób na niepokój

Japońska herbata Matcha zyskuje na popularność na całym świecie. W rodzimym kraju ma ona już długą historię zastosowań do różnych celów leczniczych, choć wiele z ich nie ma jeszcze naukowego potwierdzenia. Dowiedziono jednak, że Matcha wykazuje działanie osłabiające niepokój.
Herbata Matcha - japoński sposób na niepokój [fot. ungthuyvunguyen from Pixabay]
Grupa naukowców z Uniwersytetu Kumamoto wykazała, że niepokój u myszy zmniejsza się po podaniu im ekstraktu z Matcha. Jak się wydaje, działanie uspokajające herbaty jest wywoływane mechanizmami aktywującymi receptory dopaminy D1 i receptory serotoninowe 5-HT1A - one obydwa są ściśle związane z zachowaniami lękowymi.

Matcha to drobno zmielony proszek z młodych liści zacienionych krzewów Camellia sinensis. Herbata cieszy się popularnością na całym świecie, w Japonii jej tradycyjne zastosowania lecznicze obejmowały pomoc ludziom w uspokojeniu się, zapobieganiu otyłości i leczeniu chorób skóry.

Do analiz wykorzystano test podniesionego labiryntu krzyżowego, czyli powszechnie stosowany model badania gryzoni, w którym wykorzystuje się naturalną niechęć tych zwierząt do eksplorowania podwyższonych i otwartych przestrzeni. Zwierzęta doświadczające wyższego lęku spędzają więcej czasu w bezpieczniejszych obszarach odgrodzonych tej konstrukcji.

Stosując taki test, naukowcy odkryli, że myszy zmniejszył się po spożyciu proszku Matcha. Co więcej, gdy oceniano działanie anksjolityczne (przeciwlękowe) różnych ekstraktów Matcha, stwierdzono najsilniejszy efekt w przypadku ekstraktu otrzymanego przy użyciu 80-procentowego etanolu w porównaniu z wyciągiem uzyskiwanym za pomocą wody. Inaczej rzecz ujmując, słabo rozpuszczalny w wodzie składnik Matcha ma silniejsze działanie przeciwlękowe niż składnik łatwo rozpuszczalny w wodzie. Odkryto też, że ekstrakty zmniejszają niepokój poprzez aktywację receptorów dopaminy D1 i serotoniny 5-HT1A.

Jak zaznaczają uczeni, chociaż potrzebne są dalsze badania, uzyskane wyniki pokazują, że Matcha, którą stosuje się jako środek leczniczy od wielu lat, może być korzystna dla ludzkiego organizmu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy