Strona głównaZdrowieHalluksy - nie tylko kobiecy problem

Halluksy - nie tylko kobiecy problem

Halluks, czyli paluch koślawy, to nabyte zniekształcenie stopy, z którym najczęściej muszą zmagać się kobiety. Nie jest to tylko nieestetyczny defekt, ale bolesna choroba. Można ją jednak leczyć i to całkiem skutecznie.
Halluksy - nie tylko kobiecy problem [© Dmitry Suzdalev - Fotolia.com] Pojawiające się zmiany chorobowe są bardzo charakterystyczne: to przede wszystkim postępujące odchylenie pierwszego palca w kierunku sąsiednich, kości śródstopia natomiast odchylają się do wewnętrznej części stopy. Powiększona, przerośnięta głowa pierwszej kości śródstopia ulega uwypukleniu, pojawia się stan zapalny objawiający się bólem i zaczerwienieniem. Należy pamiętać, że zmiany będą postępować, jeżeli nie zostanie rozpoczęte odpowiednie leczenie. Ból stanie się coraz bardziej dokuczliwy, czego wynikiem będą problemy z doborem obuwia, a także z chodzeniem.

Według potocznych opinii, choroba ta dotyczy jedynie kobiet i to tych, które na co dzień chodzą w butach z wąskimi przodami i na wysokim obcasie. Jest w tym ziarnko prawdy. Halluksy w dużej mierze dotykają właśnie kobiet, co wiąże się przede wszystkim ze słabszą budową mięśniowo-więzadłową damskiej stopy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że halluksy mogą uprzykrzyć życie także mężczyznom.

Męska część populacji najbardziej narażona jest na inną odmianę tej choroby: paluch sztywny. Dolegliwość ta spowodowana jest głównie mikrourazami, które po latach potrafią znowu o sobie przypomnieć. Wprawdzie ten rodzaj halluksa nie objawia się nienaturalnym wykrzywieniem palca, jednak jest równie bolesny i nieprzyjemny dla chorego.

Mitem jest przekonanie, że halluksy to problem tylko kobiet dojrzałych: wśród pacjentek szukających porady pojawiają się także bardzo młode nastolatki. Są one dowodem na to, że przyczyną występowania halluksów wcale nie muszą być lata spędzone na wysokich obcasach.

- W przypadku dziewcząt i młodych kobiet skłonność do występowania paluchów koślawych przekazywana jest zazwyczaj z pokolenia na pokolenie - twierdzi dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda i traumatolog.

Genetyce towarzyszą często inne czynniki sprzyjające rozwojowi deformacji. Wśród nich wymienić możemy chociażby otyłość, choroby reumatyczne, płaskostopie. Nie bez znaczenia jest także tryb życia i wykonywany zawód, na występowanie halluksów bardziej narażone są bowiem osoby, które codziennie spędzają wiele godzin w pozycji stojącej.

Za jedną z głównych przyczyn powstawania halluksów uważa się wspomniane już obuwie. Chodzi tu zarówno o buty na wysokim obcasie, z wąskimi przodami, jak i te niewygodne, uciskające stopy, czy po prostu za małe. Dlatego też dobór odpowiedniego obuwia jest tak ważny: nie tylko ze względu na panujące aktualnie trendy, ale przede wszystkim na własne zdrowie.

- Metod leczenia halluksów jest wiele - zauważa dr Jackowiak - Wybór odpowiedniej uzależniony jest od czasu trwania choroby, stopnia zniekształcenia i nasilenia dolegliwości bólowych, innych zmian w obrębie chorej stopy, a nawet wieku czy zawodu chorego.

Przede wszystkim należy postępować według zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć" - zwracać uwagę na codzienną pielęgnację i oczywiście wygodne obuwie. W momencie zauważenia pierwszych objawów pomocne mogą okazać się różnego rodzaju aparaty korygujące, a także ćwiczenia wsparte fizykoterapią i farmakoterapią. W przypadku zmian bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie operacyjne. Na szczęście coraz popularniejsze nowe metody do minimum ograniczają czas rekonwalescencji. Ich plusem jest także brak konieczności unieruchomienia nogi za pomocą gipsu. Pacjenci mogą chodzić już w kilka dni po zabiegu w specjalnym pooperacyjnym obuwiu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:23:00, 17-05-2010 Malwina

    Przerzuciłąm te informacje o haluksach do gabinetu naturalnych metod wspomagania zdrowia, zeby były w miejscu wielu innych dolegliwości i porad.http://www.klub.senior.pl/choroby-ba...tml#post640825
  • 18:40:55, 01-07-2010 Luma

    Cytat:
    Malwina
    Pisałam juz paru kobietkom te informacje....
    Z wielką determinacją i cierpliwością da się nieco skorygować schorzenie w zasadzie w każdym wieku….wymaga to jednak pracy
    Może powiem tu tez o przyczynach..
    1.no dziedziczne skłonności….
    2 noszenie kiedyś i (lub) obecnie wysokich obcasów
    3.zbyt wąskie obuwie
    4.u pań zaburzenia hormonalne
    5.osłabienie systemu kostnego, przy jednoczesnym niewłaściwym obuwiu
    6.płaskostopie, które jest konsekwencją opadania łuku poprzecznego stopy, kosci rozchodzą się, opadają kosć palca obniza się a paluch kieruje ku pozostałym wypychając kosć oblużnioną wcześniej,głowka kości zaczyna boleć, scięgna ciągną w bok

    Odchylanie codzienne palucha(weż gumkę zaczep o oba paluchy i odciągaj obie nogi od siebie..gumka odciąga palce…jaknajczęście w ciągu dnia np. podczas oglądania TV, czytania, obierania ziemniaków…..dobrze jest wg Tombaka i nie tylko smarować kostki jodyną kiedy ćwiczymy….Inne ćwiczenie…szpulkę od nici włożyć miedzy paluch a drugi palec i tak trwać podczas siedzenia…..bardziej prosty sposób wkładac między paluch i palec drugi niędzy nogę od stołu i tak trzymać i jeść np. kolację…
    Na noc wkładać wkładki, aparaciki(dostępne w sklepach med., aptekach…u producenta)
    Masować receptory tarczycy i gruczołów limfatycznych(zobacz na mapkę recepto®ów w stopie)
    W ciągu dnia nosic klin na haluksy (sholla)
    Dodatkowo…istnieje jedyne w Polsce Stowarzyszenie Zdrowych Stóp K Lewandowicza w Ustce( w 96 roku kończyłam tam jedne ze swoich kursów)….wejdz na jego stronę i doczytaj…warto….tyle mogę Ci pomóc.Jeśli chodzi op akupunkturę, pomozę , ale doraźnie, potem ból wróci…tutaj trzeba pracy do końca w zasadzie życia….takiej jak wyżej.
    Alternatywą jest operacja…jedni zadowoleni inni bardzo nie, z dodatkowymi ubocznymi historiami, odnowieniami….wybór do Ciebi należy….….bo tę narośl, można uciąć, ale może być róznie….wybór do Ciebie nalezy...
    Witaj Malwino, Twoje rady są bardzo cenne. Ja mam problem z haluksem u prawej stopy. Czytałam o kuracji oczyszczającej z liści laurowych, które mają właściwości lecznice w chorobach stawów. Piłam przez trzy dni wywar z tych liści, a za tydzień mam powtórzyć kurację. Chciałabym się dowiedzieć, co myślisz o takim sposobie leczenia i czy komuś taka kuracja pomogła?
    Pozdrawiam
    ... zobacz więcej
  • 18:56:05, 01-07-2010 Malwina

    nie powiem Ci nic więcej oprócz paru słów o wawrzynie....
    Liście laurowe zawierają olejki eteryczne, garbniki i związki goryczowe(działaja na sprawy pokarmowe wspomagają trawienie, poprawiają apetyt, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, przeciwdziałają wzdęciom i zaburzeniom trawiennym.).
    Gotowane liście mają zastosowanie w leczeniu kaszlu i zapaleniu oskrzeli (okładu z gotowanych liści)
    Olejek laurowy stosuje się w maściach łagodzących bóle reumatyczne, przy zwichnięciach i opuchnięciach ścięgien i bólach mięśni. Napary z liści wawrzynu dodajemy do kąpieli przy bólach kończyn.
    Mówi sie też o działaniu narkotycznym lauru.
    Nikt w moim otoczeniu nie używał liści laurowych do odtruwania organizmu..ale ciągle pojawiają sie nowe odkrycia własciwości znanych roślin i trudno za tym trafić .....w zasadzie wszystko jest na coś....
    Natomiast najważniejsza w przypadku haluksów jest profilaktyka.
    ... zobacz więcej
  • 19:02:43, 01-07-2010 Luma

    Dziękuję za szybki odzew.
    Chętnie skorzystam z Twoich rad dotyczących gimnastyki/ćwiczeń haluksów.
  • 13:23:05, 27-10-2017 ZosiaBorys

    Ja zmagam się z haluksami od ponad 10 lat. Córka poleciła mi aparat dwuosiowy. Na razie go testuję zakładając na noc. Jestem pełna nadziei, że mi pomoże, albo chociaż załagodzi ostatnio towarzyszący ból.
  • 12:26:23, 01-10-2018 cezarybaryka

    Co myślicie aparacie korekcyjnym Hallu Solution? Na stronie http://haluksy-leczenie.pl/ktore-wkl...eda-najlepsze/ czytałem, że warto stosować gdy wada nie jest zbyt duża. Stosował ją ktoś moze?

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy