Strona głównaZdrowieHałas sprzyja nadciśnieniu?

Hałas sprzyja nadciśnieniu?

Jak wynika z nowych badań, przewlekła ekspozycja na hałas zwiększa ryzyko nadciśnienia.
Hałas sprzyja nadciśnieniu? [fot. Dean Moriarty z Pixabay]
Nowe analizy pokazują, że długtorwałe narażenie na hałas może sprzyjać . Taka informacja jest szczególnie ważna, biorąc pod uwagę to, że wiele milionów ludzi na całym świecie zmaga się z hałasem nie tylko w pracy, ale i w miejscu zamieszkania.

W ostatnich latach przeprowadzono różne badania dotyczące wpływu głośnego dźwięku na nasze zdrowie i odkryto, że przy częstym narażeniu nań cierpi nie tylko nasz słuch, ale i układ sercowo-naczyniowy oraz trawienny. Jedną z przyczyn problemów sercowo-naczyniowych z kolei może być nadciśnienie, które - jak się okazuje - jest skorelowane z przedłużającą się ekspozycją na .

Uczeni przeanalizowali dane ponad dwudziestu jeden tysięcy chińskich pracowników w średnim wieku 40 lat, którzy musieli zmagać się z hałasem. W ramach ankiety oceniono różne wskaźniki zdrowia, m. in. wykonując testy audiometryczne i pomiar ciśnienia krwi.
Jak ustalono, występowanie ubytku słuchu było częstsze im dłużej uczestnicy pracowali w warunkach hałasu. Okazało się, że znaczna część pracowników doświadczyła ubytku, a co więcej, osoby z łagodnym i wysokim ubytkiem słuchu mieli podwyższone ryzyko nadciśnienia odpowiednio o 34 i 281 proc.

Jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, nadciśnienie tętnicze znacznie zwiększa ryzyko , mózgu, i innych problemów zdrowotnych. Szacuje się, że 1,13 miliarda ludzi na całym świecie ma nadciśnienie, niemal 1 na 5 osób z tą dolegliwością doświadcza problemów z jej kontrolowaniem. Według statystyk nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną na całym świecie.

Na temat badań napisano w magazynie PLOS ONE:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy