Strona głównaZdrowieHałas podnosi ciśnienie i irytuje

Hałas podnosi ciśnienie i irytuje

Hałas towarzyszy współczesnym społeczeństwom niemal wszędzie. Wydaje się, że się do niego przyzwyczailiśmy, ale wypad za miasto czy wycieczka w góry uświadamia, jak bardzo na co dzień harmider nam przeszkadza. Badania wykazały, że irytuje i podnosi cienienie krwi.
Hałas podnosi ciśnienie i irytuje Ponad połowa Europejczyków mieszka na obszarach narażonych na powyżej progu niebezpiecznego dla zdrowia. Organizm nie jest przyzwyczajony do ciągłego hałasu i postrzega go jako „zanieczyszczenie", które przeszkadza w codziennych czynnościach, stanach emocjonalnych, w myśleniu. Harmider może skutkować takimi dolegliwościami, jak i irytacja.

Jak pisze na łamach czasopisma Lancet Mathias Basner z Uniwersytetu Pennsylvanii, silny hałas jest związany z nadmierną stymulacją autonomicznego układu nerwowego i układu wydzielania wewnętrznego. przy niepożądanych dźwiękach może spowodować tachykardię.

Nadmierny hałas zwiększa ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, przyspiesza tętno, powoduje uwolnienie hormonów do układu krążenia, katecholamin i glikokortykoidów. Przewlekła ekspozycja na dużą ilość decybeli przekłada się na wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego, powoduje zwiększoną lepkość krwi, sprzyja skłonności do , , a także wystąpienia zawału serca i .

Każde zwiększenie hałasu o 10 decybeli powoduje wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego o 7 do17 proc .

Wobec rozwoju przemysłu i powszechnego narażenia na hałas, problemy ze słuchem stanowią jedną z najczęstszych chorób zawodowych.

Narażenie na hałas może doprowadzić do uszkodzenia różnych narządów i układów, poza wspomnianym układem sercowo-naczyniowym, może negatywnie wpływać na układ hormonalny, układ pokarmowy, układ oddechowy, a także wzrok.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy