Strona głównaZdrowieGrypa: bardzo kosztowna epidemia

Grypa: bardzo kosztowna epidemia

W ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, o 19% więcej w porównaniu do sezonu poprzedniego. 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło z powodu grypy. W Polsce przeciw tej chorobie szczepi się zaledwie 3,4% całej populacji.
Grypa: bardzo kosztowna epidemia [Fot. JPC-PROD - Fotolia.com] – 21 krajów refunduje szczepionkę przeciw grypie. Polska jest jednym z tych krajów, w których ten system jest troszkę mieszany. Praktycznie nie refundujemy szczepionki, aczkolwiek niektóre samorządy podejmują decyzję, że finansują szczepionkę głównie dla osób starszych – mówi Michał Seweryn EconMed Europe.

jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez Polaków z przeziębieniem. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Powikłania pogrypowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Eksperci są zgodni, że najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są , których skuteczność wynosi aż 70 – 89%.

– Koszty związane z powikłaniami grypy istotnie rosną. W 2013 roku oszacowano je na blisko 730 mln złotych – mówi Maciej Niewada, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – W tej chwili mamy do czynienia z nowymi preparatami . Szczepionki czterowalentne mają szersze spektrum. Pokrywają nie tylko dwa typy wirusa A ale także dwa typy wirusa B. Wysoka skuteczność szczepionki przekłada się na coś co nazywa się kosztowną efektywnością. Zainwestowane pieniądze przede wszystkim powinny przynieść korzyści pacjentom ale przełoży się to także na wymierne oszczędności związane z mniejszymi kosztami leczenia powikłań – dodaje.

Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

newsrm.tv

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy