Strona głównaZdrowieGry video 3D powstrzymają starzenie się mózgu?

Gry video 3D powstrzymają starzenie się mózgu?

Gry video 3D moga być pomocne w powstrzymywaniu starzenia się mózgu. W przypadku ludzi grających w gry 3D można zaobserwować wzrost objętości istoty szarej w hipokampie i móżdżku, a także poprawę pamięci krótkotrwałej.
Gry video 3D powstrzymają starzenie się mózgu? [Fot. santiago silver - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetów w Monteralu oraz McGill w Verdun uważają, że granie w może ograniczyć związane z wiekiem osłabienie skuteczniej niż np. nauka gry na instrumencie muzycznym.

W sześciomiesięcznych badaniach wzięły udział 33 osoby w wieku 55 - 75 lat, które podzielono na trzy grupy. Pierwsi grali w grę wideo 3D przez pół godziny pięć dni w tygodniu (była to Super Mario 64). Uczestnicy z grupy drugiej brali lekcje gry na pianinie po 30 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu (przy czym żaden z nich nigdy wcześniej się tego nie uczył). Pozostałe osoby zaś stanowiły grupę kontrolną.

Na samym początku badań przeprowadzono test oceniający zdolności poznawcze. Ponadto uczestników poddano badaniom rezonansem magnetycznym, by sprawdzić objętość istoty szarej w mózgu w trzech obszarach: grzbietowo-bocznej kory przedczołowej, móżdżku i hipokampie. Wybrano te właśnie regiony, ponieważ odpowiadają one za , planowanie, , kontrolę motoryczną, etc., czy wszystkie ważne funkcje związane ze zdrowiem poznawczym.

Okazało się, że jedynie w przypadku ludzi grających w gry 3D nastąpił wzrost objętości istoty szarej w hipokampie i móżdżku. Co więcej, poprawie uległa ich pamięć krótkotrwała. Odnotowano też niewielkie zwiększenie objętości istoty szarej w grzbietowo-bocznej korze przedczołowej oraz w móżdżku uczestników, którzy uczęszczali na lekcje gry na fortepianie. W grupie kontrolnej z kolei stwierdzono atrofię we wszystkich trzech obszarach mózgu.

Skąd takie efekty? Jak uważają autorzy badań, gry wideo 3D angażują hipokamp w tworzeniu mapy poznawczej lub mentalnej reprezentacji wirtualnego środowiska, które eksploruje mózg. A taka symulacja hipokampa zwiększa zarówno jego funkcjonalność, jak i ilość istoty szarej.

Szczególnie ważna informacja uzyskana w badaniach jest taka, że daje się odwrócić, dzięki uczeniu się czegoś nowego - w tym przypadku poprzez grę 3D.

O badaniach napisano w magazynie Plos One.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy