Strona głównaZdrowieGrozi ci osteoporoza? Jedz na śródziemnomorską modłę

Grozi ci osteoporoza? Jedz na śródziemnomorską modłę

Dieta śródziemnomorska jest szeroko polecana jako bardzo zdrowy sposób odżywiania się może mieć wrecz lecznicze właściwości dla niektórych dolegliwości, takich jak syndrom metaboliczny, a nawet rozwinięta cukrzyca. Okazuje się, że śródziemnomorskie jadło może również być pomocne osobom zagrożonym osteoporozą.
Grozi ci osteoporoza? Jedz na śródziemnomorską modłę [Fot. Kamila Cyganek - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu Wschodniej Anglii w Norwich ustalili, że osoby, które stosują , cechują się mniejszą utratą masy kostnej.

W testach wzięło udział ponad tysiąc osób w wieku 65-79 lat. Podzielono je na na dwie grupy: pierwsza stosowała swoją dotychczasową dietę, druga z kolei przestrzegała zasad diety śródziemnomorskiej. Uczestnicy zostali rownież poddani badaniom gęstości kości na początku testów, a także po 12 miesiącach.

Okazało się, że u ludzi jedzących na sposób śródziemnomorski odnotowano poprawę gęstości masy kostnej, i to zarówno u osób zdrowych, jak i tych dotkniętych . Jeśli chodzi o uczestników stosujących niezmienioną dietę, cechowali się przeciętnym dla ich wieku zmniejszeniem gęstości tkanki kości.

Co istotne, u pacjentów z osteoporozą, którzy jedli zgodnie ze śródziemnomorskim menu, odnotowano poprawę gęstości w szyjce kości udowej, której cienienie często wiąże się z powszechnym w tej chorobie i mającym poważne konsekwencje zdrowotne .

Szacuje się, że na całym świecie 200 milionów ludzi choruje na osteoporozę. Staje się ona częstsza z wiekiem - dotyczy około 15 proc. osób w wieku powyzej 50 lat i 70 proc. osób w wieku powyżej 80 lat. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

O badaniach można przeczytać w American Journal of Clinical Nutrition.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy