Strona głównaZdrowieGromadzenie się żelaza sprzyja chorobom neurodegeneracyjnym w starszym wieku

Gromadzenie się żelaza sprzyja chorobom neurodegeneracyjnym w starszym wieku

Wraz z wiekiem żelazo gromadzi się w korze mózgowej. Wiele badań zaś wskazuje, że postępująca akumulacja tego pierwiastka w istocie czarnej w starszym ludzkim mózgu to główny czynnik rozwoju choroby Parkinsona (PD) i innych chorób neurodegeneracyjnych. Jak się jednak wydaje, nie u wszystkich tak się dzieje, a to dlatego, że nasz organizm ma pewne plany reagowania na przeciążenie żelazem.
Gromadzenie się żelaza sprzyja chorobom neurodegeneracyjnym w starszym wieku [fot.  lindneranja92 from Pixabay]
Na koreańskiej Politechnice Ulsan opisano reakcję neuronów na nadmierne gromadzenie się , które ma związek z chorobami neurodegeneracyjnymi rozwijającymi się w starszym wieku.

W badaniach na szczurach w różnym wieku potwierdzono akumulację żelaza w istocie czarnej za pomocą rezonansu magnetycznego. Dodatkowe eksperymenty pokazały z kolei, że dwa geny (CLU i HERPUD1) reagowały na gromadzenie się tego pierwiastka, a ich poważnie osłabiło tolerancję komórkową na toksyczność żelaza.

- Uważamy, że zrozumienie ekspresji genów podczas związanego z wiekiem gromadzenia się żelaza może pomóc nam w wyjaśnieniu szlaków molekularnych i opracowania strategii zapobiegania - mówią badacze.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroba Parkinsona to stan zwyrodnieniowy mózgu związany z objawami motorycznymi (spowolnione poruszanie się, drżenie, sztywność, niezdolność do utrzymania równowagi) oraz licznymi innymi objawami (zaburzenie funkcji poznawczych, problemy zdrowia psychicznego, kłopoty ze snem oraz ból i różne zaburzenia czuciowe). Rozwój tych symptomów oznacza i niesamodzielność. U wielu osób z rozwija się również .

Na całym świecie niepełnosprawność i wskaźniki śmierci z powodu choroby Parkinsona rosną szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego zaburzenia neurologicznego. Częstość występowania choroby podwoiła się w ciągu ostatnich 25 lat. Szacuje się, że w 2019 roku na chorobę Parkinsona cierpiało 8,5 miliona osób na całym świecie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy