Strona głównaZdrowieGorące źródła pomogą osłabić problem nadciśnienia

Gorące źródła pomogą osłabić problem nadciśnienia

Gorące źródła mogą pomóc przy różnych dolegliwościach. Okazuje się, że sprzyjają też walce z nadciśnieniem u seniorów.
Gorące źródła pomogą osłabić problem nadciśnienia [fot. Mike Goad from Pixabay]
Japońscy medycy sprawdzili efekty korzystania z gorących źródeł znajdujących się w historycznym mieście Beppu na północno-wschodnim wybrzeżu Kiusiu. Miasto słynie z największych gorących źródeł w kraju i w lokalnym ośrodku badawczym sprawdzono, jakie korzyści zdrowotne płyną z korzystania z takich .

Według ekspertów korzystanie z onsen (jap. gorące źródła) w godzinach wieczornych ma związek z rzadszym rozwojem nadciśnienia tętniczego u Japończyków w wieku powyżej 65 lat.

Ludzkość korzysta ze źródeł termalnych od wieków - kąpano się w nich już w starożytnym Egipcie ponad 5 tysięcy lat temu. Są też wymieniane w najstarszych japońskich książkach i mitach o stworzeniu i od dawna wychwala się korzyści zdrowotne płynące z kąpieli tego rodzaju.

Od 90 lat przy źródłach w Beppu funkcjonuje Instytut badań i terapii, który zajmuje się szeregiem nowoczesnych dziedzin medycyny, w tym medycyną wewnętrzną i zewnętrzną, rehabilitacją, ginekologią i kardiologią.

Przez ponad dekadę w Instytucie zbierano ankiety od mieszkańców Beppu w wieku powyżej 65 lat na temat ich zdrowia i częstotliwości korzystania z onsen. Medycy chcieli sprawdzić, czy wieloletnie kąpiele w gorących źródłach mogą zapobiegać . Wcześniej wykazano, że tradycyjna terapia termalna i takie kąpiele są skuteczne w leczeniu różnych chorób, w tym w osłabianiu nadciśnienia. - W Japonii nadciśnienie to główna przyczyna wizyt w szpitalach i długotrwałego stosowania leków na receptę - mówi Satoshi Yamasaki, autor badań.

- Kiedy przyjrzeliśmy się zwyczajom danej osoby co do korzystania ze źródeł termalnych, znaleźliśmy coś interesującego. Odkryliśmy, że osoby, które kąpały się w onsen po 19:00, były o około 15 proc. mniej narażone na nadciśnienie - mówi Yamasaki.

Według ekspertów ochronne działanie gorących źródeł mogło wynikać z niższego poziomu stresu i ułatwiania zasypiania. Wcześniejsze testy pokazały, że szybsze zasypianie może poprawić jakość snu i skutkuje lepszą kontrolą nadciśnienia. Co więcej, okazuje się, że terapie termiczne, takie jak chodzenie do sauny, zmieniają poziomy markerów we krwi i pomagają łagodzić nadciśnienie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy