Strona głównaZdrowieGorące kąpiele a ryzyko chorób serca i udarów

Gorące kąpiele a ryzyko chorób serca i udarów

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Jednocześnie zwraca się uwagę na to, że określone modyfikowalne czynniki, takie jak odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna, mogą zmniejszyć ryzyko tych chorób. Według nowych badań istnieje też pewien związek między codziennymi gorącymi kąpielami i ryzykiem problemów serca, czy udarów.
Gorące kąpiele a ryzyko chorób serca i udarów [fot. ErikaWittlieb from Pixabay]
Japońscy i egipscy uczeni odkryli, że częste gorące mają związek z niższym ryzykiem . Jakkolwiek badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie dowiedziono związku przyczynowo-skutkowego, zdaniem autrów, dużo wyjaśnić może mechanizm leżący u podstaw tej relacji.

Jak uważają autorzy, ekspozycja na ciepło zwiększa temperaturę ciała, częstość akcji serca i intensyfikuje przepływ krwi oraz zmniejsza naprężenie śródbłonka naczyń. Takie skutki są podobne do efektów ćwiczeń fizycznych i mogą poprawić czynność naczyń w dłuższej perspektywie.

W badaniach wzięto pod uwagę dane 61 tysięcy ludzi w wieku 45-59 lat. Znaczna większość z nich wypełniła obszerne kwestionariusze, które obejmowały informacje dotyczące: praktyk związanych z kąpielą, poziomu ćwiczeń, nawyków żywieniowymi, poziomu spożywania alkoholu, wskaźnika masy ciała, średniego czasem snu i historii chorób.

Biorąc to wszystko pod uwagę, obliczono, że osoby, które codziennie brały gorącą kąpiel, miały o 28 proc. niższe ogólne ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i o 26 proc. niższe ogólne ryzyko , w porównaniu z tymi, którzy kąpali się dwa razy w tygodniu lub rzadziej.

Równocześnie nie dostrzeżono związku między nawykami dotyczącymi kąpieli i ryzykiem nagłej śmierci sercowej lub udaru typu krwotok podpajęczynówkowy.

Ponadto obliczono, że ludzie, którzy woleli kąpać się w ciepłej wodzie, mieli o 26 proc. niższe ogólne ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a osoby preferujące gorące kąpiele odznaczały się o 35 proc. niższym ryzykiem tych chorób w porównaniu z innymi uczestnikami.

Jednocześnie autorzy apelują, aby pamiętać, że gorące kąpiele wiążą się z różnorakim zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie dotyczy to osób starszych. Im późniejszy wiek i gorętsza woda, tym większe niebezpieczeństwo zasłabięcia i utonięcia, mówią uczeni.

O badaniach napisano w magazynie Heart:

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy