Strona głównaZdrowieGniew wywołuje poważne konsekwencje dla zdrowia

Gniew wywołuje poważne konsekwencje dla zdrowia

Gniew to potężna emocja wywołująca poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku milionów ludzi na całym świecie cierpiących na zespół lęku uogólnionego (Generalized Anxiety Disorder, GAD) gniew jest czymś więcej niż odczuciem, to czynnik, który zaostrza ich chorobę.
Gniew wywołuje poważne konsekwencje dla zdrowia [fot. Michal Husák from Pixabay]
GAD to poważna dolegliwość charakteryzująca się nadmiernym i niekontrolowanym . Często zaburza zdolność danej osoby do normalnego funkcjonowania. Ludzie zmagający się z GAD zazwyczaj przewidują katastrofę i są nadmiernie zaniepokojeni codziennymi sprawami, takimi jak zdrowie, pieniądze i relacje.

Osoby, które wykazywały objawy GAD, cechowały się też wyższym poziomem gniewu, a jego różne wymiary były związane z niepokojem oraz . Co więcej, wrogość i uwewnętrzniony gniew przyczyniły się do nasilenia objawów GAD.

Być może nie tylko i lęk idą w parze, ale także podwyższony poziom gniewu jest szczególnie związany ze stanem GAD. Co ciekawe, ustalono też, że uwewnętrzniona ekspresja gniewu, tzw. „gotowanie się w środku" bez okazywania tego, jest silniejszym predyktorem GAD niż inne formy gniewu.

Nie jest jasne, dlaczego gniew i lęk mają tendencję do współwystępowania. Być może dzieje się tak dlatego, że kiedy sytuacja jest niejednoznaczna i jej wynik jest niepewny, niespokojne osoby zwykle zakładają najgorsze. To często skutkuje dodatkowym nasileniem niepokoju. Istnieją też dowody na to, że osób, które łatwo wpadają w złość, cechują się podobnym procesem myślowym. Stąd gniew i GAD mogą być dwoma przejawami tego samego mechanizmu myślowego.

Ustalono też, że objawy gniewu mogą przeszkadzać w leczeniu . - Jeśli gniew i wrogość przyczyniają się do trwania objawów, a nie są celem leczenia, pacjenci mogą nie odnosić tak dużych korzyści z terapii. Mam nadzieję, że lepsze zrozumienie roli gniewu w GAD, poprawi efekty leczenia osób z tym zaburzeniem - mówi Sonya Deschênes z Concordia University.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy