Strona głównaZdrowieGniew szczególnie zagraża zdrowiu ludzi starszych

Gniew szczególnie zagraża zdrowiu ludzi starszych

W przypadku ludzi w starszym wieku, gniew jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, zagaraża mu bardziej niż smutek.
Gniew szczególnie zagraża zdrowiu ludzi starszych
Uczeni z Concordia University w Montrealu odkryli, że czy wściekłość mogą zwiększyć prawdopodobieństwo powstawania przewlekłych , które sprzyjają wielu chorobom, m. in. , zapaleniu stawów i nowotworom.

Jak wskazują kanadyjscy uczeni, przyczyn, dla których starsi ludzie odczuwają gniew, jest dużo. Ma to związek m.in. z koniecznością zmiany dotychczasowego stylu życia, problemami zdrowotnymi, pewnymi ograniczeniami fizycznymi, etc. Badanie pokazało, że irytacja odczuwana przez seniorów może sprzyjać rozwojowi chorób przewlekłych, podczas gdy np. smutek nie daje takich efektów.

W badaniach wzięło udział ponad dwieście osób w wieku 59 - 93 lat, którzy przez ponad tydzień wypełniaki krótkie kwestionariusze oceniające ich stany emocjonalne. Kiedy zestawiono te informacje z danymi medycznymi uczestników, okazało się, że rozgniewanie mogło mieć pewne pozytywne skutki dla nieco młodszych seniorów (do osiemdziesiątego roku życia) - pozwalało np. na wyższą koncentrację i nieustępliwość w dążeniu do celu. W przypadku sędziwych uczestników jednak irytacja mogła być szkodliwa dla zdrowia - mieć związek z przewlekłymi stanami zapalnymi, które prowadzą do poważnych chorób przewlekłych.

Co ciekawe, odczuwanie smutku nie miało takich negatywnych dla zdrowia efektów. Jak sądzą autorzy badań, wiąże się on rezygnacją czy zniechęceniem, poprzez które łatwiej się pogodzić z doświadczanymi zmianami. Jeśli chodzi o gniew z kolei, gdy jest doświadczany przez ludzi sędziwych, wielu ograniczeń po prostu już nie da się pokonać i podczas gdy młodsi wykorzystują irytację jako „paliwo" napędzające ich działania, w przypadku staruszków jest ona bezużyteczna dla tych celów. Autorzy zaznaczają, że potrzeba dalszych badań, by lepiej zrozumieć, jaki wpływ mają na nas .

O badaniach napisano w magazynie Psychology and Aging:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy