Strona głównaZdrowieGniew i wrogość sprzyjają migotaniu przedsionków u mężczyzn

Gniew i wrogość sprzyjają migotaniu przedsionków u mężczyzn

Mężczyźni, którzy wybuchają gniewem lub oczekują od innych najgorszego, są bardziej narażeni na nieregularny rytm serca zwany migotaniem przedsionków.
Gniew i wrogość sprzyjają migotaniu przedsionków u mężczyzn [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
- Określony poziom złości i wrogości są powiązane z rozwojem u mężczyzn - mówi Elaine D. Eaker z Eaker Epidemiology Enterprises w Chili w USA.

Migotanie przedsionków to nieregularny rytm serca, w którym dwie górne komory serca drgają, zamiast skutecznie bić. Ponieważ wówczas krew nie jest całkowicie wypompowywana z tych komór, może się gromadzić, tworzyć skrzepy i zwiększać ryzyko udaru.
Dolegliwość jest coraz powszechniejsza w związku z ze starzeniem się wielu populacji. Wcześniejsze testy sugerowały możliwy związek między migotaniem przedsionków a stresem psychospołecznym. Eksperci chcieli ustalić, czy złość, wrogość i zachowania typu A (wysoka ambicja, rywalizacja, agresja) są powiązane z rozwojem choroby niedokrwiennej serca, migotaniem przedsionków lub śmiercią.

W badaniu wzięło udział niemal 4 tysiące kobiet i mężczyzn. Ich średni wiek wynosił 48,5 lat i początkowo nie występowały u nich objawy chorób serca. Przez dekadę uczestników monitorowano pod kątem występowania choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków i zgonów z jakiejkolwiek przyczyny. Po uwzględnieniu kilku czynników ryzyka, takich jak wiek i , odkryto, że kilka cech znacząco zwiększa ryzyko migotania przedsionków u mężczyzn. U panów z poczuciem wrogości ryzyko wystąpienia migotania przedsionków było o 30 procent większe w porównaniu z mężczyznami o niższym poziomie wrogości.

Wrogość, mierzona za pomocą Minnesota Multiphasic Personality Inventory, to ogólnie pełna niechęci postawa wobec innych ludzi. Wrodzy ludzie oczekują od innych najgorszego i czują potrzebę obrony przed tym.

Jeśli chodzi o złość, u mężczyzn, którzy cechowali się jej najwyższym poziomem, ryzyko migotania przedsionków było o 10 procent wyższe w porównaniu z pozostałymi. Uczestnicy, którzy uzyskali wysokie wyniki w zakresie jako cechy, opisali siebie jako porywczych, zirytowanych, gdy są lekceważeni, wściekłych, gdy są krytykowani i chcących kogoś uderzyć, gdy są sfrustrowani. W przypadku mężczyzn o wysokim poziomie gniewu jako cechy ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny było w trakcie badania o 20 procent wyższe.

- Panuje przekonanie, że negatywne skutki zdrowotne gniewu można złagodzić, dając mu upust zamiast go tłumić - mówi Eaker. - Jednak zdecydowanie nie dotyczy to mężczyzn objętych tym badaniem: byli oni bardziej narażeni nie tylko na migotanie przedsionków, ale także na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny - dodaje. Ponadto u mężczyzn ryzyko wystąpienia migotania przedsionków było o 20 proc. wyższe, jeśli gniewowi towarzyszyły odczucia somatyczne, takie jak drżenie, bóle głowy i napięcie mięśni.

Nie odkryto istotnego związku między , wrogością lub zachowaniem typu A a ryzykiem śmierci lub rozwoju choroby niedokrwiennej serca lub migotania przedsionków u kobiety. - Może to wynikać z tego, że kobiety zapadają na choroby serca później niż mężczyźni, a badani byli w średnim wieku - wyjaśnia Eaker.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy