12-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Mężczyźni w średnim wieku ze stanem przednadciśnieniowym, charakteryzujący się wysokim poziomem gniewu - tendencją do odczuwania gniewu w różnych sytuacjach - są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca.
Eksperci przejrzeli dane ponad 2300 mężczyzn i kobiet w wieku 45-64 lat. Jak ustalili, długotrwały stres wiąże się ze zwiększonym ryzykiem u obojga płci.
W szczególności badacze odkryli, że u mężczyzn z nasiloną cechą wpadania w gniew ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego było 1,7 razy większe w porównaniu z mężczyznami z niskim lub umiarkowanym wynikiem, a wysoki wynik złości powiązano z 90-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca u panów ze stanem przednadciśnieniowym.
Co więcej, zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczający wysokiego poziomu długotrwałego stresu psychicznego byli 1,68 razy bardziej narażeni na rozwój choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z osobami doświadczającymi niskiego lub umiarkowanego stresu.
Według autorów leczenie i psychicznego może mieć korzystny wpływ na spowolnienie rozwoju stanu przednadciśnieniowego do nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca.
Choroby układu krążenia (Cardiovascular diseases, CVD) są główną przyczyną zgonów na całym świecie, powodując śmierć około 17,9 miliona osób rocznie. Obejmują: chorobę niedokrwienną serca, chorobę naczyń mózgowych, reumatyczną chorobę serca i inne schorzenia. Ponad cztery na pięć zgonów z powodu CVD jest efektem zawałów serca i udarów mózgu, a jedna trzecia tych zgonów następuje przedwcześnie u osób poniżej 70. roku życia.
Na podstawie:
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »