Strona głównaZdrowieGeny prawdę powiedzą. O sercu

Geny prawdę powiedzą. O sercu

Co łączy talent i kardiologię? Porównanie na pierwszy rzut oka zaskakujące. Okazuje się jednak, że informacje o obu tych odległych dziedzinach każdy z nas ma zapisane w kodzie DNA. To z niego możemy wyczytać jakie mamy zdolności fizyczne i artystyczne oraz jakich chorób kardiologicznych powinniśmy się wystrzegać. Współpraca biotechnologów, genetyków oraz dietetyków zaowocowała rewolucyjnym spojrzeniem na kwestię wykorzystania zawartych w ludzkim genomie informacji do poprawy naszego życia.
Geny prawdę powiedzą. O sercu [© psdesign1 - Fotolia.com] Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie laboratorium Vitagenum wynika, że większość Polaków ma świadomość istnienia ryzyka związanego z różnych chorób i predyspozycji. Uważają też, że mają duży wpływ na stan swojego zdrowia i deklarują, że chętnie skorzystaliby z podpowiedzi przygotowanych na podstawie badania genetycznego (prawie 60% badanych).

Tradycyjne sposoby profilaktyki wymagają poświęcenia sporej ilości czasu oraz pieniędzy. Dzięki współpracy specjalistów z dziedzin nutrigenomiki, nutrigenetyki, , dietetyki oraz żywienia człowieka w bardzo prosty sposób możemy poznać wrodzone predyspozycje naszego organizmu. Badanie materiału genetycznego jest bardzo proste: osoba badana za pomocą specjalnego zestawu samodzielnie pobiera wymaz z policzka i wysyła go do laboratorium. Nie jest potrzebna wizyta w gabinecie lekarskim ani bolesne pobieranie krwi.

– Wiele cech osobowościowych zależy od poziomu pewnych hormonów i białek. Wprawdzie człowiek nie ma bezpośredniego wpływu na skład swojego DNA, jednak świadomość potencjału genetycznego może znacznie ułatwić odkrywanie i planowanie własnej ścieżki rozwoju oraz wspierać tak ważną dla nas ochronę zdrowia. Oznaczenie sześciu markerów związanych z dopaminą, neurotrofiną BDNF, białkiem KIBRA, oksytocyną, genem PPARGC1A oraz białkiem mięśniowym ACTN3 pozwala określić predyspozycje oraz talenty zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wyniki badania powyższych współczynników obrazują nasz poziom motywacji i chęci do działania, samopoczucie, możliwości sportowe czy umiejętności werbalno-komunikacyjne – tłumaczy Adam Kuzdraliński, analityk genetyczny.

Predyspozycje do wielu schorzeń kardiologicznych nie zawsze wynikają z trybu życia, który prowadzimy. Niebagatelną rolę odgrywa odziedziczony po przodkach kod DNA. Dzięki informacjom w nim zawartym możemy określić, czy zagrażają nam takie choroby jak , choroba wieńcowa i miażdżyca, udar niedokrwienny, czy tętniaki aorty brzusznej. Oznaczenie sześciu markerów genetycznych wystarczy aby to przeanalizować i z pomocą lekarza kardiologa wdrożyć działania profilaktyczne.

Vitagenum

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy