Strona głównaZdrowieGdzie do lekarza w okresie świątecznym?

Gdzie do lekarza w okresie świątecznym?

1 i 2 listopada to czas wzmożonych wyjazdów związany z Dniem Wszystkich Świętych. NFZ przypomina w jaki sposób można skorzystać z pomocy medycznej w razie pogorszenia stanu zdrowia, gdy przebywa się poza miejscem zamieszkania.
Gdzie do lekarza w okresie świątecznym? [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com] W dni wolne od pracy w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu mamy prawo udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest przedłużeniem pracy lekarza POZ – pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Dyżurujący lekarz udziela porad:
  • w warunkach ambulatoryjnych,
  • telefonicznie,
  • w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.
Z pomocy i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych, można skorzystać z pomocy Zespołów Ratownictwa Medycznego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

NFZ

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć