Strona głównaZdrowieGdy bolą plecy

Gdy bolą plecy

Ból pleców? Któż go nie zna. Ból nie tylko uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Negatywnie wpływa na samopoczucie, powodując nawet frustracje. Dlatego ważne jest, aby dbać o kręgosłup. Unikniemy przykrego bólu.
Gdy bolą plecy [© Deklofenak - Fotolia.com] Kręgosłup służy nam całe życie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną i odpowiedzialną rolę odgrywa. Nie tylko utrzymuje górną część ciała w prawidłowej pozycji, ale stanowi także ochronę dla rdzenia kręgowego.

Kręgosłup nieustannie narażony jest na przeciążenia. Podczas stania nacisk na kręgi wynosi 100 kg, a podczas siedzenia – nawet 150 kg. Nietrudno zatem sobie wyobrazić, na jakie męki narażamy swój kręgosłup, pracując przy komputerze kilka godzin dziennie, a potem siedząc w domu przed telewizorem.

Poza długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, istnieją również inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bólu pleców. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, aby kręgosłup odwdzięczył się sprawnym funkcjonowaniem.

Dobra postawa to podstawa

Nie bez powodu już małym dzieciom zwracamy uwagę na odpowiednią postawę ciała. Ale ta uwaga dotyczy także dorosłych, którzy często nieświadomie nadwerężają kręgosłup podczas codziennych czynności. Warto zmienić kilka nawyków, aby cieszyć się zdrowym kręgosłupem:

• Jeżeli musimy coś podnieść z podłogi, powinniśmy przykucnąć. Schylanie się z wyprostowanymi nogami w tym wypadku jest podstawowym błędem. Kucając, odciążymy kręgosłup i zminimalizujemy ryzyko kontuzji.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć