Strona głównaZdrowieGdy BMI oznacza nadwagę...

Gdy BMI oznacza nadwagę...

Jeśli wskaźnik masy ciała (BMI) jest na poziomie pomiędzy 25,0 a 29,9, oznacza zwykle nadwagę. Warto kontrolować ten wskaźnik tym bardziej, że 46% Polaków ma problemy z nadwagą, bądź cierpi na otyłość, a prawie 18% przynajmniej raz w życiu próbowało schudnąć.
Gdy BMI oznacza nadwagę... Specjaliści ds. odżywiania rekomendują kontrolowanie BMI, może bowiem stanowić element ostrzegawczy przed nabywaniem zbytniej ilości kilogramów, która nierzadko wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Eksperci przestrzegają jednak, że należy pamiętać, iż BMI ma pewne granice. Na przykład BMI daje złą informację o tkance tłuszczowej u sportowców lub innych osób, które intensywnie budują mięśnie. Zaleca się również dostosować wynik do płci, ponieważ ilość tkanki tłuszczowej różni się u mężczyzn i kobiet.

Dla kobiet za idealną uważa się ilość tkanki tłuszczowej na poziomie 20 do 21 procent. W przypadku mężczyzn odpowiednia ilość tłuszczu w organizmie to 17-19%.

Aby rzetelnie ocenić czyjąś wagę, medycy często biorą pod uwagę zarówno BMI, jak i współczynnik talia-biodra. To dlatego, że jeśli większość tłuszczu odkłada się wokół pasa, a nie na biodrach, istnieje większe ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2. Niebezpieczeństwo to zwiększa się wraz z wielkością talii, szczególnie, jeśli jej obwód wynosi ponad 90 centymetrów u kobiet i 100 centymetrów u mężczyzn.

Poza tym, „noszenie" nadmiaru kilogramów może narazić na wyższe ryzyko nadciśnienia, kamicy żółciowa, problemów z oddychaniem i niektórych nowotworów.

Jeśli dana osoba ma nadwagę, ale nie cechuje jej nadmierny obwód w talii i ma mniej niż dwa czynniki ryzyka (patrz wykaz poniżej), koniecznie trzeba zapobiec dalszemu przyrostowi masy ciała, ale eksperci nie rekomendują bezwzględnego odchudzania.

Jeśli BMI informuje o nadwadze i daną osobę cechują dwa lub więcej czynników ryzyka chorób serca i oraz innych powiązanych problemów, prawdopodobnie należy stracić na wadze.

Utrata masy ciała tylko o 5 do 10 procent swojej obecnej wagi pomoże obniżyć ryzyko rozwoju chorób. Rozsądne i bezpieczne odchudzanie to utrata 0,5 do 1 kilograma tygodniowo.

Aktywność fizyczna oraz zrównoważona dieta może pomóc w osiągnięciu zdrowej masy ciała.

Jeśli odchudzanie wydaje się wskazane, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

Oto lista stanów i zachowań u osób z nadwagą i otyłych, które znacznie zwiększają ryzyko poważnych problemów medycznych:
  • nadciśnienie
  • wysoki poziom cholesterolu LDL ("złego" cholesterolu)
  • niski poziom cholesterolu HDL ("dobrego" cholesterolu)
  • wysoki poziom triglicerydów
  • wysokie stężenie glukozy we krwi
  • historia chorób serca w rodzinie
  • brak aktywności fizycznej
  • palenie papierosów

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy