Strona głównaZdrowieGłęboki sen pozwala oczyścić mózg

Głęboki sen pozwala oczyścić mózg

W organizmie przez cały dzień gromadzą się różne toksyny i dotyczy to także układu nerwowego, w tym mózgu. Nocny odpoczynek nie tylko pozwala na regenerację i zachodzenie określonych procesów w ciele, ale też umożliwia oczyszczanie organizmu.
Głęboki sen pozwala oczyścić mózg [fot. Gregory Pappas on Unsplash]
Jak uważają uczeni, płyn mózgowo-rdzeniowy pomaga usuwać metaboliczne produkty uboczne z mózgu. Działanie tego płynu zaś jest wspomagane przez głęboki sen.

Odkryto, że w czasie głębokiego snu spowolniona aktywność komórek nerwowych umożliwia płynowi mózgowo-rdzeniowemu rytmiczne przemieszczanie się do mózgu i wypływanie z niego, co pozwala na wypłukiwanie produktow przemian materii, mówią uczeni z Boston University.

Wśród tych produktów m. in. jest beta-amyloid, białko gromadzące się w mózgu, niszczące jego tkanki i związane z rozwojem . Jakkolwiek uzyskane wyniki nie dowodzą ochronnej funkcji snu przed , od dawna wiadomo, że odpowiedni odpoczynek związany jest z wyższym ryzykiem różnych chorób przewlekłych, nie tylko otępienia, ale też czy depresji.

W badaniach wzięło udział jedenaście zdrowych osób. Monitorowano u nich odpoczynek nocny poprzez zastosowanie MRI, co pozwoliło na ocenę przepływu płynu w mózgu, użyto również elektroencefalogramu do pomiaru aktywności elektrycznej w komórkach mózgu. Odkryto, że w czasie głębokiego snu wolnofalowego przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego do mózgu i z powrotem był łatwiejszy, a to oznaczało lepsze oczyszczanie centralnego układu nerwowego.

Według ekspertów, odpowiednio długi i głęboki sen jest kluczowy, jeśli chodzi o zachowanie dobrego zdrowia i energii. Już jedna nieprzespana noc zostawia zauważalne ślady, a z przedłużającymi się skorelowane są liczne problemy zdrowotne.

O badaniach można przeczytać w magazynie Science.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy