Strona głównaZdrowieFruktoza przyspiesza starzenie się

Fruktoza przyspiesza starzenie się

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology wykazali w badaniach na zwierzętach, że nadmierna ilość fruktozy przyspiesza procesy starzenia się.
Fruktoza przyspiesza starzenie się
, która naturalnie znajduje się w miodzie i słodkich owocach, jest też wytwarzana w postaci krystalicznej i syropu do użytku w przemyśle spożywczym. Jej zastosowanie w żywności przetworzonej znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat.

Spożywamy coraz więcej przetworzonych produktów, takich jak , słodkie wypieki, owoce w puszkach, dżemy i produkty mleczne zawierające fruktozę. Badania laboratoryjne pokazały, że u szczurów karmionych fruktozą przez rok odnotowano znacznie większe zmiany związane z wiekiem - dotyczyły ilości kolagenu w skórze i kości. Kolagen to białko, które tworzy tkankę łączną skóry, ścięgien, kości i chrząstki. Jego właściwości fizyczne, mechaniczne i chemiczne są wskaźnikami procesów starzenia się zachodzących w organizmie przez całe życie.

Wcześniejsze testy wykazały, że fruktoza zmniejsza tolerancję glukozy, zwiększa insulinooporność oraz przyspiesza proces glikacji - reakcji cukru i białek, która przyczynia się przyspieszenia , a także niektórych powikłań cukrzycy. Teraz ustalono, że cholesterol i hemoglobina glikowana były znacznie wyższe u szczurów karmionych fruktozą.

Fruktoza wpływa również na procesy (sieciowanie) zachodzące w , które oddziałują na jego elastyczność i miękkość skóry. Zwiększone sieciowanie prowadzi do utraty elastyczności, co z kolei może prowadzić do zmarszczek. Skutkuje osłabieniem elastyczności i sprawia, że skóra staje się sztywna, a to sprzyja powstawaniu , mówią badacze.

Badania są dostępne w Journal of Nutrition.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć