Strona głównaZdrowieFleksitarianizm - lepszy niż jakakolwiek dotychczasowa dieta?

Fleksitarianizm - lepszy niż jakakolwiek dotychczasowa dieta?

Wegetariański sposób odżywiania się może nie zapewniać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, bogata w mięso dieta zaś może sprzyjać rozwojowi niektórych chorób. Fleksitarianizm ma być rozwiązaniem, które łączy w sobie zalety obu sposobów odżywiania się, unikając ich wad.
Fleksitarianizm - lepszy niż jakakolwiek dotychczasowa dieta? [Fleksitarianizm, © fotofabrika - Fotolia.com] Istnieje wiele rodzajów i mięsnych diet, fleksitarianizm zaś łączy ich bogactwo i - jak sama nazwa wskazuje - uelastycznia obydwa podejścia. Według ekspertów, może być prawdziwym dietetycznym hitem nadchodzącego roku.

Jedni zostają wegetarianami z powodów etycznych (nie chcą przyczyniać się do uśmiercania zwierząt), inni czynią to ze względów zdrowotnych - w istocie bezmięsny sposób odżywiania się sprzyja niższemu i oznacza niższe ryzyko , chorób sercowo-naczyniowych, udaru, zespołu metabolicznego, , jak również raka. Z kolei obecność mięsa w jadłospisie zapewnia dostarczanie odpowiedniej ilości białka, które jest niezbędne dla zdrowia organizmu.

Fleksitarianizm to termin określający stosowanie diety w znacznej mierze bezmięsnej i jedynie okazjonalne jedzenie mięsa. Taki sposób odżywiania się jest przez wielu ekspertów uważany za najzdrowszy. Na ile jest to odmienne od powszechnego „jedzenia wszystkiego"? W diecie fleksitariańskiej akcent jest położony na produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce i warzywa, co ma ją odróżniać od tak częstego na Zachodzie menu pełnego półproduktów, i przetworzonego mięsa. Jednakże fleksitarianizm jest odmienny od wegetarianizmu, bo obejmuje sporadyczne jedzenie mięsa (ogranicza je do np. jednej lub dwóch porcji w tygodniu, w zależności od ich wielkości).

Zaczyna się od dwóch bezmięsnych dni w tygodniu (czyli jedzenia mniej niż 740 gramów czerwonego mięsa lub drobiu). Następnie stopniowo zmniejsza się ilość mięsnych produktów, aż osiąga się poziom pięciu bezmięsnych dni w tygodniu (tj. je się nie więcej niż 255 gramów czerwonego mięsa lub drobiu). W efekcie w codziennym jadłospisie dominują owoce, warzywa, , , ale i czasami serwowane jest mięso, a właściwie, po prostu myśli się o produktach mięsnych jak o sporadycznym dodatku do dań.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy