Strona głównaZdrowieFitoterapia na jesienne i zimowe infekcje

Fitoterapia na jesienne i zimowe infekcje

Jesienna i zimowa pogoda sprzyja powstawaniu infekcji – zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Wychłodzenie organizmu spowodowane długim przebywaniem na mrozie, wdychanie zimnego powietrza, przemarznięcie, przemoknięcie oraz niedostosowanie ubioru do warunków pogodowych sprawiają, że o przeziębienie nietrudno.
Podczas jesiennych i zimowych spacerów narażamy także nasz układ moczowy. Chodząc w przemoczonym ubraniu (a zwłaszcza obuwiu) czy siadając na zimnych parkowych ławkach zwiększamy prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenia pęcherza oraz dróg moczowych. Jeśli dopadnie nas infekcja nie musimy (a nawet nie powinniśmy) sięgać od razu po antybiotyki – pomóc nam może fitoterapia.

Fitoterapia jest uznaną na świecie gałęzią medycyny, opartą na lekach roślinnych. W Europie stanowi integralną część lecznictwa. Jej początki wiążą się z ziołolecznictwem, a jako odrębna dziedzina medycyny wydzieliła się w latach 90-tych XX wieku. Impulsem do tego był intensywny rozwój badań nad roślinami leczniczymi.

W odróżnieniu od tradycyjnego ziołolecznictwa nowoczesna fitoterapia opiera się
na produktach pochodzenia roślinnego, których właściwości lecznicze zostały potwierdzone podczas badań naukowych przez Komisję Europejską. Jednocześnie powołano instytucję ESCOP (The European Scientific Cooperative On Phytoteraphy), która zajmuje się przygotowaniem monografii poszczególnych roślinnych surowców leczniczych.

Jakie rośliny pomogą nam zwalczyć jesienno – zimowe infekcje? Sok ze świeżego ziela jeżówki purpurowej podnosi odporność na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Zażywany w czasie przeziębienia – łagodzi jego przebieg. W leczeniu infekcji wirusowych doskonały jest także syrop z wyciągu z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka. Pomaga usunąć suchy uporczywy kaszel, a odpowiednio przygotowany sok ze świeżych liści podbiału - działa wykrztuśnie. W leczeniu infekcji wirusowej warto zastosować także syrop z babki lancetowatej, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz osłaniająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła. O drogi moczowe zadbamy zaparzając mieszankę ziołową w skład której wchodzą: liść brzozy, korzeń cykorii, skrzyp polny oraz liść mącznicy.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć