Strona głównaZdrowieFiliżanka herbaty dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie

Filiżanka herbaty dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie

Wypijana codziennie filiżanka herbaty może pomóc cieszyć się lepszym zdrowiem w starszym wieku.
Filiżanka herbaty dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie [fot. Stefan Schweihofer from Pixabay]
Kluczowe są tu flawonoidy, które naturalnie występują w właśnie, ale nie tylko, więc jeśli nie lubisz tego napoju, pomocne będą: jabłka, , owoce cytrusowe, jagody i inne.

Od dawna wiadomo, że flawonoidy przydają wielu korzyści zdrowotnych - jednak nowe badania na Uniwersytetcie Edith Cowan pokazują, że mogą być dla nas jeszcze lepsze niż wcześniej sądzono.

Badania z udziałem kilkuset starszych kobiet pokazały, że u pań stosujących dietę z dużą ilością flawonoidów, prawdopodobieństwo wystąpienia rozległego zwapnienia aorty brzusznej (abdominal aortic calcification, AAC) jest znacznie mniejsze.

Zwapnienie aorty brzusznej oznacza poważne zaburzenia funkcji największej tętnicy w ciele, która dostarcza natlenioną krew z serca do narządów jamy brzusznej i kończyn dolnych. Oznacza ono wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe, w tym zagrożenie i . Co więcej, zaburzenie ma związek z wyższym prawdopodobieństwem demencji w starszym wieku.

Istnieje wiele źródeł flawonoidów, ale niektóre zawierają ich szczególnie duże ilości. - W większości populacji ograniczona grupa pokarmów i napojów - wyjątkowo bogatych we flawonoidy - odpowiada za ogólne spożycie tych związków. - Dostarczamy je sobie głównie z czarnej lub zielonej herbaty, jagód, truskawek, pomarańczy, , jabłek, winogron (także rodzynek) i gorzkiej czekolady - mówi Ben Parmenter, współautor badań.

Grupa flawonoidów

Istnieje wiele różnych rodzajów . W każdym razie uczestniczki o ich największej ogólnej ilości w diecie miały o 36-39 proc. niższe ryzyko rozległego AAC niż pozostałe panie.

Czarna herbata była głównym źródłem wszystkich flawonoidów w badanej grupie i powiązano ją ze znacznie niższym prawdopodobieństwem rozległego AAC. W porównaniu z paniami, które nie piły herbaty, uczestniczki pijące od dwóch do sześciu filiżanek tego napoju dziennie, miały o 16-42 proc. niższe prawdopodobieństwo wystąpienia rozległego AAC.

Nie tylko herbata

Chociaż czarna herbata była głównym źródłem flawonoidów w badaniu, można czerpać korzyści z tych substancji także dzięki innym źródłom.

- Wyższy poziom flawonoidów ze źródeł innych niż herbata również wydaje się chronić przed nadmiernym zwapnieniem tętnic - wskazuje Parmenter. Zaznacza jednak, że soki owocowe, czerwone wino i czekolada nie dawały spodziewanych efektów, warto więc sięgnąć raczej po określone owoce czy orzechy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć