Strona głównaZdrowieFigura gruszka - jeśli taką masz, możesz liczyć na lepsze zdrowie

Figura gruszka - jeśli taką masz, możesz liczyć na lepsze zdrowie

Masz figurę „gruszkę"? Nie martw się potężniejszymi pośladkami czy udami - taka sylwetka oznacza lepsze zdrowie.
Figura gruszka - jeśli taką masz, możesz liczyć na lepsze zdrowie [fot. Geraldine Dukes from Pixabay]
Na Uniwersytecie Oksfordzkim Oxford przyjrzano się skutkom zdrowotnym gromadzenia większej ilości tłuszczu w okolicach bioder, ud i pośladków, zamiast wokół talii - okazuje się, że figura gruszki jest nie tylko mniej szkodliwa niż figura jabłka, ale aktywnie chroni przed cukrzycą i chorobami serca.

- Pomysł, że rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie ma znaczenie dla zdrowia, jest popularny od jakiegoś czasu - mówi dr Konstantinos Manolopoulos, współautor badań. - Jednak dopiero od niedawna wykazano, że tłuszcz na udach i większy obwód bioder sprzyjają zdrowiu, a dolna część tkanki tłuszczowej sama w sobie daje efekty ochronne - dodaje.

- Co istotne, ten efekt ochronny jest niezależny od wagi. Jeśli jednak zbytnio przytyjesz, zwiększy się nie tylko obwód ud, ale także i talii, co osłabi skutki ochronne - wyjaśnia dr Manolopoulos. - Kontrola masy ciała pozostaje najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia, a rada jest taka sama: ważne, aby jeść mniej i więcej ćwiczyć - wskazuje.

Naukowcy z Oksfordu wyjaśniają, że organizm wykorzystuje swoją tkankę tłuszczową do magazynowania energii w postaci kwasów tłuszczowych, które mogą zostać uwolnione, przykładowo po intensywnym wysiłku fizycznym lub w okresie głodu. Zarówno tłuszcz na brzuchu, jak i udach jest związany z tym procesem, jednak tłuszcz zgromadzony wokół talii jest znacznie bardziej aktywny w zakresie magazynowania i uwalniania kwasów tłuszczowych w odpowiedzi na zapotrzebowanie w ciągu dnia. Tkanka na udach służy do znacznie dłuższego przechowywania.

Więcej (wokół brzucha) prowadzi do tego, że więcej kwasów tłuszczowych jest transportowanych po organizmie, więc może odkładać się w innych narządach, takich jak wątroba czy mięśnie, i wyrządzać szkody. Ma to związek m. in. z , i chorobami serca.

Tłuszcz na udach zatrzymuje kwasy tłuszczowe dłużej, więc nie odkładają się gdzie indziej i nie wywołują problemów. Co więcej, tłuszcz brzuszny i udowy uwalniają różne hormony. Ten pierwszy uwalnia cząsteczki zwane prozapalnymi cytokinami, a dłuższy stan zapalny to proces związany z cukrzycą i chorobami serca. Tkanka z ud zaś może również wydzielać bardziej korzystne hormony, takie jak leptyna i adiponektyna.

- Tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób organizm decyduje, gdzie przechowywać tłuszcz. Musimy lepiej zrozumieć ten mechanizmy. Tylko wówczas będziemy mogli zrobić kolejny krok i spróbować wpłynąć na to - zaznacza dr Manolopoulos. - W zasadzie powinno to być możliwe. Już teraz mamy klasę leków przeciwcukrzycowych, które redystrybuują tłuszcz w organizmie z narządów wewnętrznych do tłuszczu podskórnego. To łagodzi objawy cukrzycy - wyjaśnia dr Manolopoulos.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:41:02, 02-09-2022 kordianka

    Dlaczego wszędzie i wszystkich straszycie cukrzycą? Można mieć figurę klepsydry, idealną wagę, odżywiać się zdrowo i mieć cukrzycę. Ze mną tak wlaśnie jest. Żyję, monitoruję codziennie glukometrem Glucomaxx ile tego cukru mam we krwi, biorę leki i normalnie żyję i funkcjonuję, chodzę z kijkami po kilka kilometrów 3-4 razy w tygodniu
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy