Strona głównaZdrowieFast food z kawą powodują zbyt wysoki poziom cukru we krwi

Fast food z kawą powodują zbyt wysoki poziom cukru we krwi

Jedzenie tzw. fast food to zawsze grzech przeciw zdrowiu, ale jeśli do niezdrowego posiłku doda się kawę efekty są jeszcze gorsze, ostrzegają uczeni z University of Guelph w Kanadzie.
Fast food z kawą powodują zbyt wysoki poziom cukru we krwi Badania wykazały, że u zdrowych osób znacznie podnosi się poziom cukru po zjedzeniu posiłku bogatego w tłuszcze, jednak ilość cukru osiąga poziom zbliżony do tego u ludzi zagrożonych cukrzycą, gdy oprócz takiego dania konsument raczy się kawą.

Tłuszcze nasycone zaburzają zdolność organizmu do obniżania poziomu cukru we krwi, w połączeniu z kofeiną skutek jest jeszcze silniejszy. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, jeśli bowiem wysoki poziom cukru utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi do zniszczenia organów.

W badaniu mężczyźni konsumowali około jednego grama tłustego napoju na każdy kilogram masy ciała, sześć godzin później uczestnikom podano drugi posiłek obejmujący słodki napój.

Zwykle, gdy konsumuje się produkty zawierające cukier, organizm wytwarza insulinę, która usuwa go z krwi i rozprowadza m. in. do mięśni. Uczeni odkryli, że tłusty posiłek ma wpływ na zdolność organizmu do oczyszczania krwi z cukru. W efekcie poziom cukru we krwi był o 32% wyższy, niż w przypadku, gdy uczestnicy nie wypijali koktajli.

Naukowcy przetestowali też wpływ kawy z kofeiną w połączeniu z tłustym posiłkiem. Okazało się, że taka kombinacja prowadzi u uczestników do wzrostu poziomu cukru we krwi o 65% w porównaniu do osób, które nie skonsumowały tłustego posiłku i kawy.

Oprócz poziomu cukru u uczestników zbadano efekty tłustego jedzenia na żołądek i jelita poprzez pomiar inkretyn, hormonów uwalnianych przez jelita. Hormony stanowią dla trzustki sygnał do wydzielania insuliny, aby usunąć nadmiar cukru z krwi. Okazało się, że tłuste posiłki zaburzają aktywność inkretyn.

Ogólnie rzecz ujmując tłuszcz przyjmowany łącznie z kofeiną pogarszają komunikację między jelitami a trzustką, co może się odgrywać pewną rolę zaburzaniu procesu obniżania poziomu cukru w krwi. Wyniki badań są szczególnie istotne dla osób zagrożonych chorobami metabolicznymi i cukrzycą typu 2.

Od dawna wiadomo, że ludzie narażeni na cukrzycę typu 2 powinny ograniczyć spożycie napojów w kofeinę. Picie kawy bezkofeinowej jest jednym ze sposobów poprawy swojej tolerancji glukozy. Ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych występujących m. in. w czerwonym mięsie i przetworzonej żywności, także jest korzystne - daje większe szanse na uniknięcie rozmaitych chorób.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Nutrition

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć