Strona głównaZdrowieFalą uderzeniową w chroniczny ból

Falą uderzeniową w chroniczny ból

Współczesna medycyna czerpie pełnymi garściami z rozwoju nowoczesnych technologii z zakresu informatyki, biologii czy fizyki. Innowacyjne rozwiązania okazują się być nie tylko skuteczniejsze od tych znanych od lat - są także bardziej bezpieczne i znacznie szybciej łagodzą dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa jest jednym z osiągnięć medycyny, które łączy w sobie te trzy elementy, dzięki czemu przywraca zdrowie szybko i trwale, zwłaszcza w przypadkach chronicznego bólu.
Falą uderzeniową w chroniczny ból [Fot. romaset - Fotolia.com] Nieinwazyjnie i skutecznie

Terapia pozaustrojową falą uderzeniową wykorzystuje lecznicze właściwości fali akustycznej, która stymuluje procesy samouzdrawiania się organizmu. Wysokie, skokowe ciśnienie uwalniane w bardzo krótkim czasie przez specjalistyczny aparat, pozwala precyzyjne trafić w ognisko bólu. Fala uderzeniowa jest metodą nieinwazyjną.

– Dzięki penetracji w głąb ciała, przy odpowiednio dobranych parametrach zabiegowych, terapia ta jest skuteczna w leczeniu procesów chorobowych zlokalizowanych zarówno w powierzchniowych, jak i w głębszych tkankach – mówi mgr Katarzyna Matyjasik, fizjoterapeuta z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia.

Niezwykłym atutem tej metody jest krótki czas zabiegu oraz szybko zauważalna poprawa stanu zdrowia. Szczególną popularność fala uderzeniowa zyskuje w .

Fala rosnącej popularności

Dzięki zaawansowanym badaniom, zakres wykorzystywania fali uderzeniowej w medycynie stale rośnie. Metoda stosowana jest w urologii, ortopedii i . Rekomendowana jest również w terapii urazów sportowców.

– Lista dolegliwości, które mogą zostać wyleczone dzięki fali uderzeniowej jest coraz dłuższa. Bóle pourazowe kończyn takie jak kolano biegacza, skoczka czy łokieć tenisisty, bolesność barku lub nadgarstka, bóle więzadeł i przyczepów mięśni, zapalenie ścięgna Achillesa, ostroga kości piętowej to tylko niektóre przykłady schorzeń, w przypadku których zastosowanie fali przynosi doskonałe efekty - tłumaczy Katarzyna Matyjasik. – Fala uderzeniowa między innymi przyspiesza metabolizm i przebudowę tkanek, poprawia mikrokrążenie w miejscu zabiegu, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, powoduje dezintegrację zwapnień czy też zmniejsza napięcie mięśni – dodaje.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla terapii falą uderzeniową?

– Zabiegowi nie mogą być poddawane osoby w trakcie terapii nowotworowej, z ostrym i powracającym procesem zapalnym, krótko po zawale serca czy z problemami krzepnięcia krwi. Nie zaleca się fali uderzeniowej kobietom w ciąży, pacjentom z wszczepionym rozrusznikiem serca, osobom ze zdiagnozowaną osteoporozą i w trakcie leczenia z użyciem sterydów – wyjaśnia Katarzyna Matyjasik.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest przy użyciu głowicy wraz z żelem sprzęgającym. Liczba uderzeń oraz pozostałe parametry dobierane są w zależności od jednostki chorobowej. Terapia, nieznacznie bolesna, obejmuje kilka zabiegów trwających przeciętnie od 3 do 5 minut, wykonywanych 3 lub 4 razy z tygodniową przerwą. Fala uderzeniowa jest metodą niewymagającą i nieposiadającą efektów ubocznych. Jedną z największych zalet terapii jest połączenie leczenia objawowego z przyczynowym oraz długotrwały rezultat, który zmniejsza możliwość nawrotu dolegliwości do minimum.

Fala zwyciężająca ból

Fala uderzeniowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dążą do powrotu do zdrowia i sprawności mechanicznej organizmu. Przywrócenie mobilności pacjenta za pomocą kilku nieinwazyjnych, w pełni bezpiecznych i skutecznych zabiegów to główne atuty innowacyjnej terapii, która zyskuje coraz większą popularność, zarówno wśród chorych, jak i lekarzy. Fala uderzeniowa to przykład na to, iż walka z bólem może być nie tylko zwycięska, lecz także przebiegać w sposób bezpieczny i dający szybki efekt terapeutyczny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy