Strona głównaZdrowieFakty i mity o soczewkach progresywnych

Fakty i mity o soczewkach progresywnych

Soczewki progresywne to niewątpliwie technologiczna rewolucja w optyce okularowej. Są alternatywą dla noszenia dwóch par okularów (do dali i bliży). Choć najnowszej generacji soczewki progresywne zapewniają ostre widzenie na każdą odległość, są wygodne w użytkowaniu, bo nie trzeba ciągle zmieniać okularów i gwarantują szybką adaptację – to krąży wokół nich wiele zniechęcających opinii.
Fakty i mity o soczewkach progresywnych Przyczyną problemów z widzeniem po 40. roku życia może być naturalny proces starzenia się soczewki oka i zmniejszenie jej elastyczności. Wraz z wiekiem słabnie zdolność akomodacji oka, a to oznacza trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, szczególnie przy słabym oświetleniu. Zjawisko to nazywane jest prezbiopią i może dotyczyć każdego. Do jej korekcji wynaleziono w XX w. soczewki progresywne, czyli takie, które umożliwiają widzenie na każdą odległość: blisko, daleko i pośrednio.

Soczewki progresywne zniekształcają obraz i zawężają pole widzenia - MIT:
Dyskomfort widzenia może się zdarzyć w starszych konstrukcjach soczewek. Nowoczesna soczewka progresywna dostosowuje się do nie tylko do indywidualnej anatomii oka, ale także do sposobu noszenia okularów, a nawet do budowy ciała użytkownika, co zapewnia optymalny komfort widzenia. Soczewki progresywne nie zniekształcają więc obrazu i nie zawężają pola widzenia.

Okulary z soczewkami progresywnymi wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne - FAKT:
Na soczewce progresywnej nie widać linii podziału pomiędzy poszczególnymi obszarami korekcji, wobec czego okulary niczym nie różnią się od tych np. do korekcji krótkowzroczności czy dalekowzroczności. Soczewki progresywne są wykonane z doskonałych materiałów. Można je uszlachetniać powłokami antyrefleksyjnymi, a także zamówić jako fotochromowe lub barwione.

Do okularów progresywnych trudno przywyknąć - MIT:
Należy obalić tezę, że do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić. Czas adaptacji trwa tyle samo, co przy zwykłych okularach. Nowoczesne technologie wykorzystane przy projektowaniu i produkcji soczewek progresywnych skracają ten okres do minimum. Aby wykonywanie codziennych czynności stało się przyjemnością, okulary progresywne powinny być dobrane i zamontowane przez optyka, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Ponadto renomowane zakłady optyczne udzielają gwarancji, na podstawie której, jeżeli wystąpią problemy z adaptacją - producenci mogą wymienić je na okulary jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne o innej konstrukcji.

Do soczewek progresywnych można wybrać dowolne oprawy – FAKT:
Istnieje przekonanie, że okulary progresywne muszą mieć duże oprawy. W rzeczywistości personalizacja w doborze soczewek i zaawansowane technologie pozwalają na wybór opraw zgodnie z upodobaniami użytkownika.

Soczewki progresywne nie korygują wszystkich wad wzroku - MIT:
Konstrukcja soczewek progresywnych umożliwia korekcję zróżnicowanych wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Stosowanie tego typu soczewek zaleca się już w początkowych fazach prezbiopii. Należy obalić mit, że inne wady wzroku ograniczają możliwość noszenia soczewek progresywnych.

Ceny okularów progresywnych są zróżnicowane - FAKT:
Ceny okularów progresywnych zaczynają się od kilkuset złotych. Ich dokładna wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł i materiału, z którego są zrobione. Pamiętajmy jednak, że korzystając z okularów progresywnych - jedna para okularów zastępuje nam dwie, co po dokładnej kalkulacji zawsze rekompensuje poniesiony wydatek.

Wszystkie soczewki progresywne są takie same - MIT:
Nie jest prawdą, że wszystkie soczewki progresywne są takie same. Współcześnie na rynku jest wiele konstrukcji soczewek progresywnych. Są one dostosowane do potrzeb nabywców: specyfiki wykonywanej pracy, wieku lub hobby. A niektóre soczewki uwzględniają też sposób noszenia okularów, budowę gałki ocznej i ciała. Tworzone są według indywidualnych parametrów zamawiającego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:05:44, 20-10-2011 Malgo568

    Bardzo dobry wynalazek, dla osób, które nie chcą wyglądać jak kiedyś Marszałek Zych w Sejmie. Czyli zdejmował jedne okulary, wkładał drugie i tak na okrągło. Czytał w jednych, spoglądał w drugich. Śmiesznie to wyglądało. Teraz mając okulary progresywne, kłopot z głowy. 100% wygody. Gwarantuję, wypróbowałam.
  • 16:13:06, 26-06-2014 ~gość: 83.25.111.xxx

    No ja właśnie mam taki wynalazek jakimi są okulary progresywne od 10 dni. Niestety czuję duży dyskomfort. Jest mi zle. Zle widze i raczej je wymienie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy